Bulk-fill kompozit rezinlerin polimerizasyon dönüşüm değerlerinin mikrosertlik ölçümü ile değerlendirilmesi
Evaluation of the degree of polymerization of bulk-fill resin composites by using microhardness values
  1. Tez No: 1014319
  2. Yazar: EMRE ARAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE BETÜL ÜÇTAŞLI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde posterior bölgede estetik restorasyonlara olan talebin artması sonucu rezin kompozit materyaller yaygın olarak kullanılmaktadır. Geleneksel tabakalama tekniğinin hassas ve zaman alıcı olması sebebiyle 4-5 mm ye kadar tek tabaka halinde uygulanabilen Bulk-fill rezin kompozit materyaller geliştirilmiştir. Üreticiler Bulk-fill rezin kompozit materyallerin 4 -5 mm kalınlığa kadar yeterli polimerize olduğunu savunmaktadır. Bu çalışmada 3. Nesil Polywave LED ışık cihazı (D-Light Pro) kullanılarak 5 farklı Bulk-fill rezin kompozit (FGM Opus Bulk Fill APS, IVOCLAR Tetric N Ceram Bulk Fill, 3M/SOLVENTUM Filtek One Bulk Fill, GC Everx Posterior Bulk Fill, SDI Aura Bulk Fill) ve 1 geleneksel nanohybrid rezin kompozit (3M/SOLVENTUM Filtek Ultimate Universal) materyalin polimerizasyon sonrası 0.5 mm ,1 mm,2 mm,3 mm,4 mm ve 5mm derinliklerde Vickers Mikrosertlik ölçümleri değerlendirildi. Rezin kompozit test örnekleri 2*2*6 mm boyutlarında dikdörtgenler prizması şeklinde hazırlandı. Bulk-fill rezin kompozit materyaller kalıp içerisine tek tabaka halinde yerleştirildi, oksijen inhibisyon tabakasının oluşumunu önlemek amacıyla örneklerin üst yüzeyine şeffaf band ve cam lamel yerleştirildi ve LED ışık cihazı ile polimerize edildi. Elde edilen, test örnekleri 24 saat 37 derecede muhafaza edildikten sonra polimerizasyon derinliğini değerlendirmek amacıyla kalıptan çıkarıldıktan sonra yatay olarak Vickers mikrosertlik cihazına (HMV, Shimadzu) yerleştirildi ve 40x büyütmede 100N kuvvet ve 15 sn süre uygulanması ile iz oluşturulduktan sonra ölçümler yapıldı. Artan derinlikle birlikte tüm materyallerde Vickers mikro sertlik değerlerinin istatistiksel olarak anlamlı biçimde azaldığı, ancak bu azalışın materyale bağlı olarak farklılar izlendiği gözlendi (anlamlı materyal × derinlik etkileşimi her iki ANOVA modelinde de p <0.001). Yüzey mikrosertliği bakımından kontrol grubu Filtek Ultimate en yüksek değerleri verirken; 4 mm ve 5 mm gibi klinik olarak kritik derinliklerde EverX Posterior ve Filtek One Bulk-fill en iyi performansı gösterdi. ISO 4049'un %80 kriteri incelendiğinde; 4 mm derinliğinde Filtek One Bulk-fill, EverX Posterior, Tetric N Ceram Bulk-fill ve Opus Bulk-fill kriteri karşılarken; Aura Bulk-fill ve geleneksel kompozit materyal Filtek Ultimate 4 mm'de kriterin altında kalmaktadır. 5 mm derinliğine kadar %80 kriterini yalnızca iki materyal EverX Posterior ve Filtek One Bulk-fill koruyabildi. Sonuç olarak üretici talimatları doğrultusunda uygulanan Bulk-fill rezin kompozit materyallerin yeterli polimerizasyonu sağlayabildiği gözlendi. Bu materyallerin posterior restorasyonalarda uygulandığında klinik kullanım açısından avantaj sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the increasing demand for esthetic restorations in posterior regions, resin composite materials have become widely used in contemporary restorative dentistry. Due to the technique sensitivity and time-consuming nature of the conventional incremental layering technique, bulk-fill resin composite materials, which can be applied in a single increment up to 4–5 mm thickness, have been developed. Manufacturers claim that bulk-fill resin composites can achieve adequate polymerization up to a depth of 4–5 mm. In this study, the post-polymerization Vickers microhardness values of five different bulk-fill resin composites [ Opus Bulk Fill APS, Tetric N-Ceram Bulk Fill, Filtek One Bulk Fill, EverX Posterior Bulk Fill, and Aura Bulk Fill] and a conventional nanohybrid resin composite (Filtek Ultimate Universal) were evaluated at different depths using a third-generation Polywave LED light-curing unit (D-Light Pro). Vickers microhardness measurements were performed at intervals of 0.5 mm, 1 mm, 2 mm, 3 mm, 4 mm, and 5 mm. Resin composite specimens were prepared in the form of rectangular prisms measuring 2 × 2 × 6 mm. Bulk-fill resin composite materials were placed into the molds in a single increment. To prevent the formation of an oxygen inhibition layer, a Mylar strip and glass slide were placed over the upper surface of the specimens prior to polymerization with the LED light-curing unit. After polymerization, the specimens were removed from the molds and positioned horizontally in a Vickers microhardness testing device (HMV, Shimadzu, Japan) for evaluation of polymerization depth. Indentations were created under 40× magnification using a load of 100 N for 15 seconds, and measurements were subsequently recorded. The results demonstrated that Vickers microhardness values significantly decreased with increasing depth in all materials. However, the extent of this decrease varied according to the material type, indicating a significant material × depth interaction in both ANOVA models (p < 0.001). Regarding surface microhardness, the control group, Filtek Ultimate, yielded the highest values. Nevertheless, at clinically critical depths of 4 mm and 5 mm, everX Posterior and Filtek One Bulk Fill yieleded superior performance compared with the other materials tested. According to the ISO 4049 criterion requiring the bottom/top surface microhardness ratio to reach at least 80%, Filtek One Bulk Fill, everX Posterior, Tetric N-Ceram Bulk Fill, and Opus Bulk Fill met this criterion at a depth of 4 mm. In contrast, Aura Bulk Fill and the conventional composite Filtek Ultimate failed to meet the criterion at this depth. Only everX Posterior and Filtek One Bulk Fill maintained the 80% criterion up to a depth of 5 mm. Within the limitations of this study, it was concluded that bulk-fill resin composite materials applied according to manufacturers' instructions were capable of achieving adequate polymerization. Therefore, these materials may provide clinical advantages when used in posterior restorations.