TRT Çocuk Kanalı'nda yayınlanan okul öncesi yaş grubu çocuklarına yönelik çizgi dizilerin çocuk hakları açısından incelenmesi
The investigation of the preschool children's cartoons which are published at the TRT Çocuk Channel related to children's rights
- Tez No: 383184
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Radyo-Televizyon, Education and Training, Radio and Television
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, TRT Çocuk kanalında okulöncesi yaş grubuna yönelik yayınlanan çizgi dizilerin çocuk hakları açısından incelenmesini amaçlamıştır. Araştırmanın veri kaynağını TRT Çocuk kanalında 2012 yılı Aralık ayında yayınlanan okulöncesi döneme yönelik yayınlanan sekiz çizgi dizi içerisinden yedi çizgi dizinin ortalama 45 dakikalık yayınları oluşturmuştur. Bir çizgi dizi sözel içeriklerinin bulunmaması nedeniyle araştırmaya alınmamıştır. Araştırma nitel araştırma deseniyle yürütülmüştür. Araştırma kapsamında veriler, içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. İncelenen çizgi dizilerde çocuk haklarının olumlu kullanımına olumsuz kullanımından daha çok yer verildiği görülmüştür. Çizgi dizilerde sırasıyla en çok yaşama hakkına, gelişme hakkına, katılım hakkına ve korunma hakkına yer verildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims at analysing the preschool cartoons put forth on TRT Çocuk Channel in terms of children's rights. The data set of the study was composed of approximately 45 minutes of broadcasts of 7 of 8 preschool cartoons put forth on TRT Çocuk Channel. One of the cartoons was excluded since it did not have verbal content. The study was conducted in qualitative design. The data was analysed by content analysis. The positive use of children's rights were included more than the negative use. Also respectively survival rights, developmental rights, participation rights and protection rights were given place on cartoons.