İlk kez babalık deneyimi yaşayan erkeklerin bebek bakımına katılmaya ilişkin görüşleri ve bakıma katılma durumları
The status of men regarding baby care involvement and baby care participation opinions who lived first time fatherhood experiences
- Tez No: 383185
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLTEN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bal, S. İlk Kez Babalık Deneyimi Yaşayan Erkeklerin Bebek Bakımına Katılmaya İlişkin Görüşleri Ve Bakıma Katılma Durumları. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Doğum Ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2014. Araştırma ilk kez babalık deneyimi yaşayan erkeklerin bebek bakımına katılmaya ilişkin görüşlerini ve bakıma katılma durumlarını belirlemek amacı ile tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Çalışma Ankara Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde doğum sonu servisi ve sağlam bebek polikliniğinde yapılmıştır. Araştırmanın örneklem sayısı 357 olarak belirlenmiştir. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen veri toplama formu ile yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Babaların bebek bakımına katılmaya ilişkin görüşlerini belirlemek için babalarla doğum sonu servisinde, katıldıkları bakım uygulamalarını belirlemek için doğum sonu ilk 10 gün içinde sağlam bebek polikliniğinde görüşülmüştür. Elde edilen veriler, tanımlayıcı istatistikler (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma) ve Ki Kare (Pearson Ki-Kare ve Fisher Ki-Kare) testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Bebek bakımı ile ilgili bilgi alan babaların bebek bakımına tamamı katılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bal, S. The Status Of Men Regarding Baby Care Involvement And Baby Care Participation Opinions Who Lived First Time Fatherhood Experiences. Hacettepe University Institute of Health Sciences, Obstetric and Gynecology Nursing Programme, Master Thesis, Ankara, 2014. The aim of this study is to determine the status of men regarding baby care involvement and baby care participation opinions who lived first time fatherhood experiences and to descriptively was performed. Study was performed Ankara Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi postpartum service and healty baby clinic. The sample of the research was determined as 357. The data collection form developed by the researcher with the data collection forms were collected using face to face interviews. Fathers were interviewed experiences on baby care participation postpartum service and fathers postpartum care practices in healty baby clinics within the first postpartum 10 days. Analysis of the data was carried out, used Descriptive Statistics (frequency,percentage,mean.standart deviation) and Chi-Square (Fisher Chi-Square and Pearson Chi-Square) tests. Fathers who were getting .information about baby care, participated in all areas of baby care.