Vücut geliştirme alanında erkeklik kimliğinin inşasında besin desteği kullanımının yeri
The place of supplement use in the construction of masculinity in the bodybuilding
- Tez No: 383190
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN KOCA ARITAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmanın birinci amacı vücut geliştirme alanında erkeklik kimliğinin nasıl inşa edildiğini, ikinci amacı ise erkeklik kimliğinin inşasında besin desteği kullanımının yerini incelemektir. Araştırmanın kuramsal çerçevesini Pierre Bourdieu (12)'nün Eylem Kuramı ve Raewyn Connell (28)'ın Erkeklikler Kuramı oluşturmuştur. Bourdieu'nün kuramı vücut geliştirme alanını, kendine özgü mantığı, sermaye biçimi olan ve yeniden üretim ilişkilerinin var olduğu bir toplumsal alan olarak ele almak için kullanılırken, Connell'ın kuramı, erkekliklerin inşasını, erkeklikler arasındaki ilişkileri ve bu ilişkilerdeki eşitsizlikleri dinamik bir şekilde incelemek için kullanılmıştır. Araştırma Ankara'da“Yaşam Kulübü”olarak adlandırılan bir spor salonunda etnografik araştırma yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Veriler katılımlı gözlem (8 ay) bireysel görüşmeler (iki kadın üç erkek eğitmen ile vücut geliştirme yapan on iki erkek) ve alan notları yöntemleriyle toplanmıştır. İçerik analizi sonucunda elde edilen bulgular; (1) Beden Üzerinden Erkeklik(ler) İnşa Süreci: Vücut Geliştirme, (2) Bir Toplumsal Alan Olarak Vücut Geliştirme Salonunda Bir Köşe: Gerçek Erkekler Köşesi ve (3) Doxalar Pratikleri, Pratikler Doxaları Yeniden Üretirler:“Abi Ben Yeni Başladım. (Besin Desteği) Kullanmama Gerek Var Mı?”temaları altında sunulmuştur. Araştırma bulguları vücut geliştirmenin kendine özgü mantığı olan ve beden sermayesinin değer gördüğü bir toplumsal alan olduğunu ve eyleyicilerin habituslarının ve donandıkları sermayenin, onların alandaki konumlanışlarına aracılık ettiğini göstermiştir. Vücut geliştirme alanında erkeklikler bedenler ve bedensel pratikler aracılığıyla inşa edilmekte ve yeniden üretilmektedir. Besin desteği kullanımı pratiği (hegemonik) erkeklikle özdeşleştirilmiş özellikleri elde etmek için erkekler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Sonuç olarak vücut geliştirme erkekliklerin ve erkeklikler arasındaki hiyerarşi ilişkilerinin bedenler ve bedensel pratikler aracılığıyla inşa edildiği/yeniden üretildiği ve besin desteği kullanımının elzem bir pratik olduğu toplumsal bir alandır.
Özet (Çeviri)
This study aims firstly to analyse how the masculinities are constructed within the bodybuilding and secondly to analyse the place of supplement use in the construction of masculinities. In this study Pierre Bourdieu (12)'s Theory of Practice and Raewyn Connell (28)'s Theory of Masculinity served as the theoretical framework. Whilst Bourdieu's theory was employed to analyse the bodybuilding as a social field governed by their own logic, field specific capitals function within and where the reproduction takes place, Connell's theory was employed to analyse the construction of masculinities and intragender hierarchical relations dynamically. This ethnographic study conducted at a fitness center called as Life Club. Data was collected participant observations of 8 month long, semi-structured in-depth individual interviews with two women/three men fitness trainer and twelve body-building men and field notes. Findings extracted from the content analysis was discussed under three theme emerged: (1) Inscribing the Masculinity on Body: Bodybuilding, (2) A Corner as a Social Field within the Gym: Real Men's Corner, (3) Reproduction of Doxa through Practice and of Practice through Doxa: I have just started pumping up. Am I supposed to use them (supplements). Findings showed that bodybuilding is a social field owns its sui generis logic and body capital functions within. Habitus of agents and capitals possessed by mediated locating them within the field. Masculinities were constructed and reproduced in relation to bodies and bodily practices within the bodybuilding. Supplements were frequently used by men to ensure the body associated with (hegemonic) masculinity, in other words to construct the masculinity. Hereby bodybuilding is a social field where masculinities and intragender relations are constructed/reproduced in relation to the bodies and bodily practices, and supplement use is an essential practice within.