Astımlı hastalarda ve sağlıklı kişilerde yorgunluk düzeyinin karşılaştırılması
A comparison of fatigue level in patients with asthma and healthy individuals
  1. Tez No: 383189
  2. Yazar: HAZAL SONBAHAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ İNAL İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Sonbahar H. Astımlı hastalar ve sağlıklı kişilerde yorgunluk düzeyinin karşılaştırılması, Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Kardiopulmoner Rehabilitasyon Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2015. Dispne ve yorgunluk bronş astımındaki en önemli semptomlardandır. Bronş astımı olan erişkin hastalarda yorgunluk algılaması düzeylerini araştıran az sayıda çalışma vardır. Çalışmamızda astımlı hastalar ve sağlıklı kişilerde yorgunluk düzeyinin karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmaya bronş astımı tanısıyla izlenen 26 hasta ve 26 sağlıklı kişi alındı. Olguların demografik, fiziksel özellikleri ve solunum fonksiyon testi sonuçları kaydedildi. İnspiratuar ve ekspiratuar solunum kas kuvveti, periferal kas kuvveti, fonksiyonel kapasite, fiziksel aktivite düzeyi, dispne ve yorgunluk algılaması, anksiyete ve depresyon düzeyleri ve astıma özel yaşam kalitesi değerlendirildi. Astımlı hastalar ve sağlıklı kişilerin fiziksel ve demografik özellikleri benzerdi (p>0.05). Astımlı hastaların FEV1 değeri, inspiratuar kas kuvveti, dominant ve dominant olmayan taraf diz ekstansörleri kas kuvveti ile fonksiyonel kapasite düzeyi sağlıklı kişilere göre anlamlı olarak daha düşüktü (p0.05).
Özet (Çeviri)
Sonbahar H. A comparison of fatigue level in patients with asthma and healthy individuals, Hacettepe University, Health Sciences Instıtute, Master's Thesis in Cardiopulmonary Rehabilitation, Ankara, 2015. Dyspnea and fatigue are the most important symptoms of bronchial asthma. There are few studies investigating the perception of fatigue level between adults with bronchial asthma and healthy individuals. The purpose of this study was to compare fatigue perception between patients with bronchial asthma and healthy subjects. Twenty-six patients with bronchial asthma and 26 healthy subjects were included in the study. Subjects' demographics, physical characteristics and pulmonary function test results were recorded. Inspiratory and expiratory muscle strength, peripheral muscle strength, functional capacity, physical activity level, dyspnea and fatigue perception, anxiety and depression level, and asthma spesific quality of life were evaluated. Physical and demographic characteristics were similar in patients with asthma and healthy subjects (p>0.05). The FEV1, inspiratory muscle strength, dominant and non-dominant side knee extensors' muscle strength and functional capacity of patients with asthma were significantly lower than those of the healthy subjects' (p0.05).