Kimyasal olarak indüklenmiş meme kanseri modelinde klorofilin-Cu kompleksinin antioksidan etkinliğinin incelenmesi
Investigation of antioxidant effect of chlorophylline-Cu complex on chemically induced breast cancer model
  1. Tez No: 383199
  2. Yazar: MEHMET ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kanser, hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması, invaziv nitelik kazanması ve metastaz yapmasıyla kendini gösteren bir hastalıktır. Yapılan çalışmalar, kanser hücrelerinde kemoterapötik ilaçlara karşı gelişen ilaç direnciyle birlikte glutatyon ve glutatyona bağlı enzim düzeylerinin de değiştiğini göstermektedir. Bu grup içerisinde yer alan glutatyon transferaz (GST) enzim ailesinden GST P1-1 izoziminin kanser hücrelerinde ekspresyon düzeyinin oldukça yüksek olduğu gözlenmektedir. Literatürde kuvvetli GST P1-1 inhibisyonu gösterebilen sayılı inhibitör bulunmaktadır. Bunların birçoğu toksik etkiye sahip olduğundan canlı üzerinde etkilerini gösteren çalışmalar oldukça kısıtlıdır. Bu nedenle, araştırmacılar daha az toksik ya da toksik olmayan spesifik inhibitör moleküller geliştirmeye yönelmektedir. Klorofilin, GST P1-1 üzerinde inhibisyon etkisi olduğu kanıtlanmış antioksidan bir moleküldür. Bu çalışmada klorofilinin inhibisyon özelliğinden yararlanılarak kimyasal olarak indüklenmiş meme kanseri modeli üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla, N-metil-N-nitrozüre kullanarak Sprague-Dawleys ırkı dişi sıçanlarda meme kanseri indüklenmiştir. Meme kanseri modeli olarak seçilen sıçanların 5 aylık çalışma süresince ağırlık, tümör oluşumu ve tümör boyutları gibi fiziksel özellikleri takip edilmiştir. Çalışmanın sonunda tüm deney hayvanları sakrifiye edilerek karaciğer ve tümör dokularında GST aktiviteleri ölçülmüştür. Kan, karaciğer ve tümör dokularında glutatyon seviyeleri ve DNA hasarları incelenerek klorofilinin meme kanseri tedavisine olası katkıları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cancer is a group of diseases involving abnormal cell growth with the potential to invade or spread to other parts of the body. Investigation show that glutathione and related enzymes are often overexpressed in tumor cells and are regarded as a contributor to their drug resistance. The GST P1-1 isozyme of glutathione S-tranferases family (GST) is thought to play an important role in cancer progression and resistance to chemotherapy because it is frequently overexpressed in cancer cells and drug-resistant tumors. The available literature contains a limited number of strong GST P1-1 inhibitors. Additionally, in vivo studies of these inhibitors are highly restricted because of their toxic effects. Therefore, the most potent and comparatively less harmful GST P1-1 inhibitors seem to be an attractive target for drug development. The aim of this study is to evaluate the protective effects of chlorophylline as an antioxidant molecule which has inhibitory effects on GST P1-1 on chemically-induced breast cancer model. For this purpose, N-methyl nitrosourea (MNU) was used for inducing carcinogenesis in female Sprague-Dawley rats. Their weight and tumor diameters were measured throughout 5 months. At the end of the study, all animals were sacrificed and GST activities in liver and tumor tissues were determined. Glutathione levels and DNA damage were also determined in blood, liver and tumor tissues. As a result, it was observed that chlorophylline treatment increased glutahione level in liver because of its antioxidant effect.