Farklı beslenme tarama testleri kullanılarak ameliyat öncesi gastrointestinal sistem kanserli hastaların beslenme durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional status in pre-operative patients with gastrointestinal system cancer with different nutrition screening tools
  1. Tez No: 383200
  2. Yazar: AYSEL ŞAHİN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA GÜLDEN PEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Farklı beslenme tarama testleri kullanılarak ameliyat öncesi gastrointestinal sistem kanserli hastaların beslenme durumunun değerlendirilmesi.Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme Bilimleri Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2015. Çalışma; T.C.Sağlık Bakanlığı, Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi gören, gastrointestinal sistem kanserlerinden tanı almış ancak ameliyat olmamış, 19-65 yaş arası, hastanede yatan 46 kadın (%41.8)ve 64 erkek (%58.2) toplam 110 hasta birey üzerinde yapılmıştır. Çalışmanın amacı; gastrointestinal sistem kanserlerinden tanı almış hastaların beslenme durumunu iki farklı beslenme tarama aracı [Subjektif Global Değerlendirme (SGA) ve Nutrisyonel Risk Tarama-2002 (NRS-2002)] ile saptamak, tarama araçlarını kıyaslamak ve ameliyat öncesi gastrointestinal sistem kanserli hastaların malnütrisyon durumunu tanımlamaktır. Araştırma kapsamındaki hastalara 5 bölümden oluşan bir sorukağıdı uygulanmıştır. Sorukağıdının ilk bölümünde bireylerin sosyodemografik özellikleri sorgulanmış, ikinci bölümünde antropometrik ölçümleri (vücut ağırlığı boy uzunluğu, üst orta kol çevresi-ÜOKÇ, triseps deri kıvrım kalınlığı-TDKK) alınarak kaydedilmiş, üçüncü bölümde biyokimyasal veriler (total protein, albumin ve C-reaktif protein-CRP) belirlenmiş, dördüncü bölümde 24 saatlik besin tüketim kaydı ile besin tüketim sıklığı saptanmış, son bölümde SGA ile NRS-2002 beslenme tarama testleri uygulanmıştır. Yaş ortalaması (±S) erkeklerde 54.6±7.4 ve kadınlarda 53.3±9.8 yıldır. Bireylerin Beden Kütle İndeksi (BKİ) ortalama (±S) değerleri erkeklerde 22.7±3.8 kg/m2, kadınlarda 23.2±4.7 kg/m2'dir. İdeal vücut ağırlığı oranlarına göre erkeklerin %54.7'si, kadınların ise %56.5'i normal sınırlardadır. Beslenme tarama testlerine göre, bireylerin SGA ile taramada %49.1'i ciddi derecede malnütrisyonda, %41.8'i orta derecede malnütrisyonda,%9.1'i ise iyi beslenmiş olarak belirlenmiştir. NRS-2002 tarama testine göre ise, bireylerin %54.6'sı yüksek,%33.6'sı orta ve %11.8'i düşük nutrisyonel risk altındadır. Bireylerin ortalama (±S) enerji alımları erkeklerde 1104.9±359.3 kkal, kadınlarda 1145.9±489.9 kkal'dir ve günlük alınması önerilen değere (RDA) göre karşılama yüzdeleri sırasıyla %47.2 ve %58.1'dır. Erkekler protein ihtiyaçlarının %54.1'ini karşılarken, kadınlar %69.2'sini karşılamaktadır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of nutritional status in pre-operative patients with gastrointestinal system cancer with different nutrition screening tools. Hacettepe University Institute of Health Sciences MSc Thesis in Nutritional Sciences, Ankara, 2015. This study was conducted in a total of 110 patients,46 female (41.8%) and 64 males (58.2%), aged 19 to 65 years who were admitted to T.R. Ministry of Health Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Oncology Training and Research Hospital with confirmed diagnosis of gastrointestinal system cancer, but not yet operated. Main objectives of this study were to determine the nutritional status of the patients with two different nutrition screening tools [Subjective Global Assessment (SGA) and Nutritional Risk Screening-2002 (NRS-2002)], to compare the two screening tools, and to describe the malnutrition status of patients with gastrointestinal system cancer preoperatively. A questionnaire consisting from 5 parts was applied. In the study, socio-demographic characteristics of the subjects were determined, anthropometric measurements (body weight, height, mid-upper arm circumference-MUAC, triceps skinfold thickness-TSFT) were done, biochemical parameters (total protein, albumin and C-reactive protein-CRP) were evaluated, 24- hour dietary recalls and frequency of foods consumed were determined. Also two screening tools, SGA and NRS-2002were applied. Mean (±SD) age was 54.6±7.4 years in men and 53.3±9.8 years in women. Body Mass Index (BMI) of subjects was 22.7±3.76 kg/m2 in men and 23.2±4.72 kg/m2 in women. According to calculated ideal body weight ratio, 54.7%of men and 56.5%of women were in normal range. Malnutrition status was evaluated with two screening tools. Using SGA, 49.1% of the patients has serious, 41.8% of patients had moderate degree of malnutrition and only 9.1% of the patients had a good nutritional status. According to NRS-2002screening tool, 54.6% of the patients was severely undernourished, 33.6% was severely ill and 11.8% was found mildly undernourished. Mean energy (±S)intake of subjects was 1104.9±359.3 kcal in men and 1145.9±489.9 kcal in women, and percentage of .patients meeting the recommended daily allowances was 47.2%and 58.1%, respectively for men and women according to RDA, respectively. Men met 54.1%of the protein requirement, while women met only 69.2%.