Davulga-Emirdağ ( Afyon ) dolayının jeolojisi, minerolojisi, petrografisi ve volkanitlerin kökeni
The Geology, mineralogy and petrography of the rocks in the area of Davulga-Emirdağ ( Afyon ) and of the origin of the volcanics
- Tez No: 38320
- Danışmanlar: PROF.DR. MEFAİL YENİYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
IV ÖZ Bu çalışma, Davulga - Emirdağ ( Afyon ) dolayının jeolojisi, mineraloji ve petrografisi ve volkanitlerin kökenini incelemeyi amaçlamıştır. Çalışma alanında en yaşlı birimi Orta - Üst Triyas yaşlı Emirdağ Formasyonu oluşturur. Emirdağ Formasyonu, Barrow tipi yeşil şist fasiyesinin kuvars - albit - muskovit - klorit alt fasiyesi koşullarında metamorfizma geçirmiştir. Emirdağ Formasyonu üzerinde diskordan olarak Orta - Üst Miyosen yaşlı birimler yer alır. Bu birimler İncik formasyonu, Altar Tüfü ve Kale Tepe Andeziti olup birbirleriyle dereceli geçişlidirler. Bu birimler üzerine Üst Pliyosen yaşh Davulga Tüfü ve Davulga Bazaltı diskordan olarak gelir. En üstte ise Kuvaterner yaşlı Alüvyon yer alır. Bölgeyi etkileyen ilk yapısal hareketler Üst Kretase (Yeniyol, 1979 ; Sunder, 1980 ; Konak, 1982) yaşlı olup sıkışma niteliklidir. Çalışma alanındaki volkanitler, tansiyon rejimi sonucu gelişmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The geology, mineralogy and petrography of the rocks in the area of Davulga- Emirdağ (Afyon) and of the origin of the volcanics. This is a study of the geology, mineralogy and petrography of the rocks in the area of Davulga - Emirdağ ( Afyon ), and of the origin of the volcanics in this region. The Emirdağ formation of Middle - Upper Triassic age comprises the oldest unit in the study area. It has the assemblage of quartz - albit - muscovite - chlorite subfacies of greenschist metamorphic conditions. It is unconformably overlain by Middle - Upper Miocene age formations. These are the İncik formation, the Altar tuffs and the Kaletepe andesites which display gradational relationship with each other. The Davulga tuffs and Davulga basalts of Upper Pliocene unconformably lie on formations of Miocene age. The volcanic rocks of the study region appears to have been related to an extensional regime.