Re-integrating the fragmented context: Preservation and presentation of Side
Parçalanmış bağlamın yeniden bütünlenmesi: Side'nin sunumu ve korunması
- Tez No: 383202
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE GÜLİZ BİLGİN ALTINÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Kentler tarih içindeki farklı dönemlerin üstüste gelmesinin fiziksel şahitleri olarak düşünülebilir. Kentlerin oluşum süreçlerinde, her medeniyet kentsel yapıyı kendinden önceki süreçlerin kalıntılarını göz önünde bulundurarak yeniden şekillendirmiştir. Fakat değişen koşullar ve bağlamlar fiziksel formda dönüşümler, eklemeler ve çıkarmalarla birtakım değişikliklere yol açmaktadır. Bu süreç, kentlerin bazı öğelerinin ve sonuç olarak da bütünlüklerinin kaybı ile sonuçlanmaktadır. Bu öğelerin bütünlüklerini kaybetmesi beraberinde bölünmeyi ve parçalanmayı getirir ve kenti oluşturan parçalar kentsel bağlamdan soyutlanır. Bu sebeple, bu tezin ana kaygısı, kentsel bağlam içerisinde bütünlüklerini ve beraberinde anlamlarını kaybeden, tekil olarak varlıklarını sürdüren“parçalanmış”kalıntılardır.. Buna ilişkin olarak da, aynı problemle yüz yüze olan Side antik kenti ve Selimiye köyü bu başlık altında çalışılmıştır. Side, Osmanlı döneminde gelen Girit göçmenleri için yapılan binaların ve Roma, Bizans döneminden kalan anıt ve kalıntıların fiziksel olarak bir arada bulundukları bir kasabadır. Fakat sadece birbirleriyle değil mevcut bağlamla da ilişkilerini kaybetmişlerdir ve“parçalanmış”lardır. Bu kapsamda, tezin asıl amacı, mevcut kent içerisinde kimliklerini kaybeden bu parçaların yeniden bütünleşmesini ve fiziksel bağlam içerisinde algılanabilirliğini sağlamaktır.. Bu bağlamda, çalışma üç ana bölümde ele alınmıştır. İlk bölümde, Side antik kentine ilişkin analizler ve tespitler yer almaktadır. Bu aşamada, Side'nin tarihi gelişimi, planlama geçmişi, yapılan çalışmalar ve mevcut koşulları incelenmiştir. Bu kapsamda eski haritalar, hava fotoğrafları, eski ve yeni fotoğraflar, halihazır haritalar, imar planları, kazı çalışmaları ve projeler incelenmiştir. Aynı zamanda kapsamlı bir literatur çalışması yapılarak yazılı dökümanlardan yararlanılmıştır. Bir sonraki bölümde ise analiz aşamasında yer alan bilgilerin değerlendirmeleri yapılmıştır. Tezin son bölümünde de, Side'deki kültürel mirasın bütünleşik bir bakış açısıyla korunabilmesi ve sunulabilmesi için gereken ilkeler ortaya konulmuştur ve proje önerisi ile ilgili ön kararlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Towns can be regarded as the existing physical witnesses of the superimposition of different periods. In their formation process, each civilization reshapes the urban form of the towns in relation to the remains of the previous periods. However, changing conditions and context in time cause changes in the physical form through transformations, additions and removals. This process are resulted with losing some components and consequently the integrity of the towns. Disintegration brings the fragmentation and components of the town become alienated from urban context. Therefore, the main concern of this thesis is the“fragmented”remains those lost their unity together with their meaning in urban context. Regarding this, Side and Selimiye village that faces the same problem is studied for this subject. Side is a town where traditional buildings of Crete Island immigrants from Ottoman Period and archaeological monuments, remains from Roman, Byzantine periods exist in current context physically together. However, they do not have relation not only with each other but also in the current context and became“fragmented”. Within this scope, the main aim of this thesis is re-integrating the fragmented remains those lost their identity in the current town and providing perceptibility in this physical context. In this regard, the study is handled in three main sections. In the first part, analysis and determinations about Side is presented. For this analysis process, the historical development of Side, the history of planning, the researches and current conditions are examined. In this scope, old maps, new-old aerial photos, new-old photos, base maps, master plans, excavations and projects are collected and studied. At the same time, written documents are benefitted with a comprehensive literature research. In the next part, the evaluations related to the analysis are produced. In the last part, a proposal for presentation and preservation principles with an integrated point of view on the basis of the conceptual framework are developed.