Constructing the present over the past: The case of Bergama
Geçmişin üzerine bugünü inşaa etmek: Bergama örneği
- Tez No: 383203
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE GÜLİZ BİLGİN ALTINÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Kentler gelecekte varlıklarını sürdürebilmeleri için sürekli olarak kontrollü bir değişime ve gelişime ihtiyaç duyarlar. Kentlerdeki değişimler ve geçmişin izlerinin korunması da bu sürecin parçalarıdır ve kendi aralarında bir dengenin olması gerekir. Kentin geçmişinin bilincinde olan her yeni müdahale, kentin yeraltı ve yer üstü mirasını korur ve çağdaş kentin zenginleşmesine katkı sağlar. Ancak, Türkiye'deki bazı müdahaleler geçmişin izlerini korumamakta ve kentsel yerleşimle uyumlu olmamaktadır. Sonuç olarak, bu müdahaleler birçok farklı sorunu içermekte, kentsel arkeolojik alanların kimliğine zarar vermektedir. Bugün Türkiye'de, benzer müdahaleler yeni yapılaşmaya izin verilen 3. derece arkeolojik sit alanlarında da görülmektedir. Bu nedenle bu çalışmanın amacı, arkeolojik kalıntıları yerinde koruyan yeni müdahaleler için tasarım aşamalarını yönlendirmek üzere süreci, tasarım kriterlerini ve yöntemleri tanımlamaktır. Bu çalışma literatür ve arşiv araştırmalarına, çalışma alanı üzerindeki araştırmalara ve Türkiye'deki yasal çerçeveye dayanmaktadır. Önerilen yöntemden faydalanarak, çalışma alanı için öneriler ve Türkiye'deki yasal çerçeveye katkı sağlanması hedeflenmiştir. Bu çalışmada, kentsel ve arkeolojik yerleşimlerin birlikte bulunduğu Bergama çalışma alanı olarak seçilmiştir. Bu amaca odaklanarak çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm kentsel arkeolojik bağlamda yeni müdahaleler üzerine odaklanır ve bu bölümde arkeolojik kalıntıları yerinde koruyan yeni müdahaleler için bir yöntem önerilmiştir. İkinci bölüm Bergama'daki 3. derece arkeolojik alana odaklanır. Bu bölümde önerilen yöntem Bergama'ya uygulanır. Sonuç olarak, Bergama'daki arkeolojik kalıntıları yerinde koruyan yeni müdahaleler için süreç, tasarım kriterleri ve yöntemler detaylandırılmıştır. Ayrıca, bütün bu süreç göz önünde bulundurularak, konuyla ilgili mevcut yasal dokümanlara katkılar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Towns continuously need a controlled change and development so that they can sustain their existence in future. Changes in towns and conservation of traces of the past are also part of this process and there must be a balance between them. Each new intervention, which is conscious of the past of the town, preserves its underground and over ground heritage and contributes to the enrichment of the contemporary town. However, some interventions do not conserve traces of the past and are not in harmony with urban settlement in Turkey. Consequently, these interventions include a high variety of problems, and harm the identity of urban archaeological areas. Today in Turkey, similar interventions are seen in 3rd degree archaeological sites where new development is allowed. Therefore, the aim of the study is to define the process, design criteria and methods for new interventions while conserving archaeological remains in situ in order to guide design stages. This study is based on literature and archival studies, researches on study are and legal framework in Turkey. By utilizing proposed methodology, proposals for case study and contributions to existing legal framework in Turkey are aimed. In the study, Bergama where the archaeological and urban settlement co-exists is selected as study area. Focusing on this aim, the study is structured in two main parts. The first part focuses on new intervention in urban archaeological context. A methodology for new interventions while conserving archaeological remains in situ is proposed in this part. The second part focuses on 3rd degree archaeological site in Bergama. In this part, the proposed methodology is applied to Bergama. As a result, the process, design criteria and methods are defined in detail for new interventions while conserving archaeological remains in situ in Bergama. Additionally, considering all of these, contributions to the existing legal documents related with this subject are presented.