Poly(N-vinyl-2-pyrrolidone) stabilized nickel(0) nanoparticles as catalyst for hydrogen generation from the methanolysis of ammonia borane
Amonyak boranın metanolizinden hidrojen üretimini katalizleyen poli(N-vinil-2-pirolidon) ile kararlılaştırılmış nikel(0) nanokümeleri
  1. Tez No: 383221
  2. Yazar: NİHAN ZÜLAY KILIÇASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİM ÖZKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez poli(N-vinil-2-pirolidon) ile kararlılaştırılmış nikel(0) nanoparçacıklarının hazırlanmasını, karakterizasyonunu, amonyak-boranın (AB) metanolizinden hidrojen salınımındaki katalitik aktifliğinin sınanmasını içermektedir. PVP ile kararlılaştırılmış nikel(0) nanoparçacıkları nikel(II) etilhekzonatın kararlılaştırıcı olarak PVP varlığında hidrazin-boranın metanolizi sırasında indirgenmesinden hazırlanmıştır. PVP ile kararlılaştırılmış nikel(0) nanoparçacıkları santrifüjleme yöntemiyle reaksiyon ortamından izole edildi ve izole edilen nanoparçacıklar UV-görünür, TEM ve XPS teknikleri kullanılarak karakterize edildi. PVP ile kararlılaştırılmış nikel(0) nanoparçacıkları 3.0 ± 0.7 nm ortalama parçacık boyutuna sahiptir. PVP ile kararlılaştırılmış nikel(0) nanoparçacıkların, 52 saat boyunca amonyak-boranın methanolizinden hidrojen salınımında 5300 çevrim sayısıyla oldukça yüksek katalitik aktiviteye ve stabiliteye sahip oldukları bulundu. PVP ile kararlılaştırılmış nikel(0) nanoparçacıkların amonyak-boranın metanolizi için uygun heterojen katalizör olduğunu göstermek için karbon disülfür zehirleme testi uygulandı. Bu tez, aynı zamanda katalizör derişiminin, tepken derişiminin ve sıcaklığın tepkime hızına etkisini anlamak için yapılan amonyak-boranın metanoliz tepkimesinin kinetiğini de içermektedir. Elde edilen kinetik sonuçlardan AB'nin katalitik metanoliz tepkimesinin aktivasyon parametreleri (Ea, ΔH and ΔS) hesaplandı.
Özet (Çeviri)
This dissertion includes the preparation and characterization of poly(N-vinyl-2-pyrrolidone) stabilized nickel(0) nanoparticles, and investigation of their catalytic activity in hydrogen generation from catalytic methanolysis of ammonia-borane (AB). PVP-stabilized nickel(0) nanoparticles were prepared from the reduction of nickel(II) ethylhexanoate in the presence of PVP as stabilizer, by hydrazine borane at room temperature. PVP-stabilized nickel(0) nanoparticles were isolated from reaction medium by centrifugation and characterized using UV-vis spectroscopy, TEM and XPS techniques. PVP-stabilized nickel(0) nanoparticles have an average particle size of 3.0 ± 0.7 nm. PVP-stabilized nickel(0) nanoparticles were found as highly active and stable catalyst with 5300 turnovers over 52 hours in hydrogen generation from the methanolysis of ammonia borane at room temperature. Carbon disulfide poisoning test was performed to show that PVP-stabilized nickel(0) nanoparticles are true heterogeneous catalyst for the methanolysis of AB. This report also includes the kinetic studies of methanolysis of AB catalyzed by PVP-stabilized nickel(0) nanoparticles for understanding the effects of substrate concentration, catalyst concentration, and temperature. Activation parameters (Ea, ΔH and ΔS) of catalytic methanolysis reaction of AB were calculated from the evaluation of kinetic data.