Hiperlipidemi teşhisli hastalarda Simvastatin'in kan lipidleri üzerine etkileri
Effects of simvastatin to blood lipid profile in patients with hyperlipidemia
  1. Tez No: 59669
  2. Yazar: CEMAL CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BOLKAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
?103- VI. ÖZET Ankara Dr. M. Ülker Acil Yardım ve Travmatoloji Hastanesi 'nde; hiperlipidemi teşhisli, yaşlan 30-74 arasındaki (X=53), 13 kadın ve 8 erkekten oluşan 21 kişilik hasta grubuna, 4 hafta günde tek doz 10 mg simvastatin® verildi. Hastalar 4 hafta ilaç almaksızın serbest bırakıldı. Bu süre sonunda tekrar 4 hafta günde tek doz 20 mg simvastatin® verildi. Hastaların ilaç uygulanmadan önce, 4 hafta simvastatin® aldıktan sonraki, 4 hafta ilaçsız kaldıktan sonraki ve tekrar 4 hafta simvastatin® aldıktan sonraki serum total kolesterol, LDL-kolesterol, HDL-kolesterol ve trigliserit düzeyleri tayin edildi. Ayrıca kontrol grubunda da aynı parametreler tayin edildi. Grupların istatistiksel olarak değerleri karşılaştırıldı. 4 hafta günde 10 mg simvastatin® alımından sonra total kolesterol ve LDL- kolesterol değerleri başlangıç değerlerine göre anlamlı derecede (p0.05) bulundu.-104- Tekrar 4 hafta günde 20 mg simvastatin® alımından sonra, total kolesterol, LDL-kolesterol ve trigliserit düzeyleri anlamlı derecede (p0.05) bulundu. Cinsiyete göre yapılan değerlendirmede de aynı şekilde düşüşler belirlendi. 45 yaşın altındaki ve üstündeki kişilerin değerlendirmesinde de benzer bulgular elde edildi.
Özet (Çeviri)
-105- VII. SUMMARY All patients 13 female, 8 male with hyperlipidemia from Ankara Dr. M. Ulker Emergency Service and Traumatology Hospital, aged between 30-74 (X=53), were given daily single dose of 10 mg simvastatin® during 4 weeks. The patients then discontinued the drug for 4 weeks. At the end of this period, they received again single dose of 20 mg simvastatin for 4 weeks. Serum total cholesterol, LDL-cholesterol, HDL-cholesterol, and trigliycerides levels were determined before treatment, after the 4 weeks of the therapy, after the 4 week drug-free period, and after the 4 weeks of the reestablished therapy. Same serum studies were done also for the control group. The levels of the study and control groups were statistically compared. Serum total cholesterol and LDL-cholesterol levels were decreased significantly after 4 weeks 10 mg/day simvastatin® therapy (p< 0.05). HDL- cholesterol and triglycerides did not differed significantly. Total cholesterol and triglycerides were elevated at the and of the 4 week drug-free period. Howover, the increase in HDL-cholesterol levels was found statistically insignificant (p>0.05). After the reestablished 20 mg/day simvastatin® therapy for 4 weeks total cholesterol, LDL-cholesterol, and triglycerides were decreased significantly-106- (p 0.05). Similar decreases were found when statistical tests were performed according to the sex of the patients. According to the statistically evaluation of patients younger or older than 45 years old, similar changes were confirmed.