Validation of depth-averaged mixing length turbulence model for uniform channel flows
Derinlik entegralli türbülans karışım uzunluğu modelinin üniorm kanal akımında doğrulanması
  1. Tez No: 383258
  2. Yazar: ÇAĞRI HASAN KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Sığ akımlar için hacimsel karışım uzunluğu tanımına dayalı 1-boyutlu derinlik entegralli türbülans modeli geliştirilmiştir. Yanal momentum değişimini gözlemlemek için kararlı, uniform kapalı kanal akımlarında modelin sayısal çözüm yapılarak 2-boyulu sayısal çözüm ve literatürde bulunan deney verileri ile model doğrulanmıştır. Ardından, model dikdörtgen ve bileşik kesitli kanallarda serbest yüzeyli kanal akımlarına uygulanmıştır. İki boyutlu sayısal çözüm ve literatürden alınan deney verileriyle karşılaştırılarak derinlik entegralli hız ve cidar kayma gerilmesinin model tarafından başarıyla bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A one-dimensional depth averaged turbulence model based on volumetric mixing length definition is developed for shallow flows. Numerical solution of the model is done using finite volume method for steady, uniform closed duct flows to observe lateral momentum exchange over depth discontinuities. The model is verified by comparison to two-dimensional numerical solutions and to the experimental data available in the literature. The model is then applied to uniform free surface flows in rectangular and compound channels. Comparisons with two-dimensional numerical solutions as well as experimental data taken from the literature indicated that depth integrated velocity and bed shear stresses are successfully predicted by the model with good accuracy.