Experimental and computational evaluation of transient behavior of a typical satellite monopropellant propulsion system
Tipik bir tek yakıtlı uydu itki sisteminin geçici davranışının deneysel ve hesaplamalı olarak incelenmesi
- Tez No: 383262
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALUK AKSEL, DR. MEHMET ALİ AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalısmada, tipik bir tek yakıtlı uydu itki sistemi ticari bir yazılım ile numerik olarak modellenmis ve analizler, uydu itki sisteminin başlatma operasyonu göz önünde bulundurularak gerçekleştirilmistir. Analizler, farklı tank basınçları, akış aşağı yönündeki boru basınçları, tank ile orifis arası uzunluklar, orifis ile açma-kapama vanası arası uzunluklar, açma-kapama vanası ile çıkış vanası arası uzunluklar, orifis çapları ve boru çapları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bunun yanı sıra bir test düzeneği kurulmuş ve başlatma operasyonu sırasında bir uydu itki sisteminde karşılaşılan koşullar ile aynı koşullarda ortaya çıkacak su darbesi fenomeni hakkında veritabanı oluşturmak amacıyla testler gerçeklestirilmistir. Testlerde, farklı tank basınçları, akıs aşağı yönündeki boru basınçları, akış aşağı yönündeki boru uzunlukları ve orifis çapları kullanılmıştır. Elde edilen maksimum basınç, akış frekansı ve geçici akış süreleri karşılastırılan parametrelerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, a typical satellite monopropellant propulsion system is numerically modeled by using a commercial software and analyses are conducted regarding the priming operation of satellite propulsion system. Analyses are performed for different tank pressures, downstream line pressures, distance between the tank and orifice, distance between the orifice and latch valve, distance between the latch valve and exit valve, orifice diameter and pipe diameters. Moreover, a test setup is constructed and tests are performed in order to create a database on water hammer phenomena under the same conditions with the ones faced in satellite propulsion system during priming. In the tests, different tank pressures, downstream line pressures, downstream line lengths and orifice diameters are used. Maximum pressure, frequency of flow and transient flow duration are the parameters compared.