Detection of hypothalamic neuropeptite levels involved in appetite regulation in aripiprazole treatment
Aripiprazol tedavisinde iştah düzenlemesiyle ilişkili hipotalamik nöropeptid seviyelerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 383298
  2. Yazar: SERHAT ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN YANIK, PROF. DR. MAHİNUR AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Şizofreni gibi psikotik rahatsızlıklar özellikle serotonerjik ve dopaminerjik nörotransmiter yolakların bozulması veya aksaklığı ile yakından ilişkilidir. Antipsikotik ilaçların kullanımı giderek yaygınlaşmakta fakat uzun dönemli tedavilerde bu ilaçlar yan etki olarak önemli ölçüde kilo alımına yol açmaktadır. Bir antidiyabet ilacı olan metforminin antipsikotik ilaçların sebep olduğu kilo alımını tedavi ettiği ve aripiprazolun kilo alımını etkilemeyen nötral bir antipsikotik ilaç olduğu tanımlanmış ama bu ilaçların etki mekanizması halen tam olarak anlaşılamamıştır. İştah ve enerji metabolizmasının düzenlenmesinde hipotalamusun arkuat çekirdeğinden salgılanan nöropeptidlerin sorumlu olduğu bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı 14 hafta boyunca metformin ve aripiprazol verilen erkek Wistar sıçanların nöropeptit Y (NPY) ve proopiomelanokortin (POMC) isimli aday hipotalamik nöropeptidlerin gen anlatım seviyelerindeki değişimlerin araştırılmasıdır. Metforminin POMC mRNA seviyesini yükseltmesini ve NPY mRNA seviyesini düşürmesini, aripiprazolun ise metforminin negatif kontrolü olarak etki gösterebileceğini hipotez etmekteyiz. Elde ettiğimiz sonuçlar hem sadece metformin verilen hem de aripiprazol ile birlikte verilen gruplarda NPY mRNA seviyesinin anlamlı biçimde düştüğünü öte yandan POMC mRNA seviyesinin de beklenmedik şekilde düştüğünü göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Disruption or malfunctioning of neurotransmitter pathways, especially serotonergic and dopaminergic pathways are closely related to psychotic disorders such as schizophrenia. Antipsychotic medications are becoming widespread; however, in long term treatments, these drugs lead to considerable amount of weight gain as a side effect. Metformin, an antidiabetic drug, has previously been used to treat antipsychotic induced weight gain and aripiprazole has been defined as a neutral antipsychotic drug in terms of weight gain. Yet, the underlying action mechanisms of these drugs are still inadequately understood. Hypothalamic neuropeptides releasing from arcuate nucleus (ARC) are known to be responsible for appetite and energy metabolism regulation. The aim of this study is to investigate the alteration of candidate gene expression levels of hypothalamic neuro peptides, neuropeptide Y (NPY) and proopiomelanocortin (POMC) by administration of metformin and aripiprazole to male Wistar rats for 14 weeks. We hypothesized that metformin may cause an increase in POMC mRNA levels and decrease in NPY mRNA levels while aripiprazole may act as a negative control of metformin. Our results demonstrated that NPY mRNA levels were significantly decreased in both metformin administered and aripiprazole coadministered group, on the other hand, POMC mRNA levels were unexpectedly decreased in all groups.