Subsonic-transonic submerged intake design for a cruise missile
Ses altı ve ses civarı hızlarda uçan bir seyir füzesinin hava alığı tasarımı
  1. Tez No: 383313
  2. Yazar: ORAL AKMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN EYİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tezde, ses altı ve ses civarı hızlarda uçan bir seyir füzesi için hava alığı aerodinamik tasarımı ve eniyilemesi yapılmıştır. Eniyileme çalışmaları türev tabanlı eniyileme algoritmalarından biri olan“En Hızlı Azalan Eniyileme Metodu”ile“Çizgi Arama Algoritması”ile birlikte kullanılarak geliştirilen bir eniyileme algoritması kullanılarak yapılmıştır. Tasarlanacak hava alığı için geometrik parametreler belirlenmiş ve CATIA V5 katı model programı kullanılarak parametrik bir hava alığı modeli oluşturulmuştur. Elde edilen hava alığı modellerinin aerodinamik analizleri ticari bir Navier-Stokes çözücüsü olan FloEFD v12 kullanılarak yapılmıştır. Literatürde test ve analiz sonuçları bulunan iki adet jenerik hava alığının bu yazılım ile aerodinamik analizleri yapılarak analiz aracının doğrulama çalışması yapılmıştır. Geliştirilen eniyileme algoritması bir başlangıç geometrisi üzerinde parametrelerin serbest bırakılması koşulu ile doğrulanmıştır. Doğrulama çalışması sonrasında eniyileme algoritması kullanılarak hava alığı tasarım uygulaması yapılmıştır. Eniyileme çalışması sonucunda basınç korunumu katsayısında %6.4 artış, bozuntu katsayısı değerinde ise %45 azalma elde edilmiştir. Elde edilen hava alığı geometrisinin basınç korunumu katsayısı 0.945, SAE standartlarına göre hesaplanan bozuntu katsayısı ise 0.0262 olarak hesaplanmıştır. Öte yandan eniyileme çalışmaları sonucunda hava alığı tasarımının iyileşmesine bağlı olarak füze toplam eksenel kuvvet katsayısında (CA) %13 iyileşme elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, aerodynamic design and optimization of subsonic-transonic submerged intake is done for specified cruise conditions. A gradient-based optimization algorithm is developed for intake design studies. Subsonic intake geometric parameterization is conducted and a generic submerged intake for a cruise missile is constructed by using CATIA V5 generative shape design module. Computational Fluid Dynamics (CFD) solver FloEFD v12 is used for computational analyses. Two NASA test cases are used for CFD tool validation. Developed optimization algorithm is validated using random initial intake geometry by setting all design parameters free and not using any geometric limits. Application of subsonic intake design optimization is done after validation of optimization algorithm. Intake geometries are compared to each other which are obtained from optimization iterations. CFD analyses are conducted at engine corrected mass flow rate about 4.43 kg/s. All geometries, obtained from optimization algorithm, are compared to each other. Optimized geometry reached 0.945 Pressure Recovery (PR) coefficient and 0.0262 Distortion Coefficient (DCDPCP). An inferior intake geometry chosen as starting point for the optimization algorithm and after five optimization iterations 6.4% improvement in PR and about 45% enhancement in DC coefficients are achieved. On the other hand total axial force coefficient of cruise missile (CAbody) is reduced about 13% as intake design improved.