Design for health and wellbeing: An investigation into diet control body-monitoring applications for smart devices
Sağlık ve iyi oluş için tasarım: Beslenme kontrolüne yönelik beden takibi için akıllı cihaz uygulamaları üzerine araştırma
  1. Tez No: 383322
  2. Yazar: NUR NAGİHAN TUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR ŞENER PEDGLEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler farklı alanlarda olduğu gibi sağlık ve iyi oluş alanında da innovatif değişimlere önderlik etmekte. Birçok insan akıllı cihazlarını sağlık ve iyi oluş durumlarını takip etmek için kullanmakta. Hareketsizlik ve sağlıksız yemek zamanımızın en büyük problemleri arasında olduğu için, kilo kontrol uygulamaları tercih edilen seçenekler haline gelmiştir. Ancak, insanların iyi oluşunun sağlanması için bu uygulamalar insanların fiziksel durumlarının yanı sıra zihinsel ve sosyal durumlarını da desteklemelidir. 'Pozitif teknolojiler' görece yeni bir araştırma konusudur ve bu bağlamda son zamanlarda kilo kontrolü uygulamaları detaylı olarak incelenmemiştir. Bu nedenle, zayıflamak isteyen ve/veya sağlıklı beslenmeyle ilgilenen 15 katılımcıyla ve üç farklı kilo kontolü uygulaması kullanılarak bir çalışma yapılmıştır. Çalışmanın amacı, kilo kontrölüne yönelik uygulamaların zayıf ve güçlü yönlerini öğrenmek ve insanların iyi oluşu için hangi özelliklerinin desteklenmesi gerektiğini anlamaktır. Sonuç olarak, bu tarz uygulamaların insanların iyi oluşunu destekleyecek şekilde geliştirilmesi için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The advancements in information and communication technologies (ICT) lead innovative changes in various areas as well as health and wellbeing. Many people use their smart devices for monitoring their body. Since inactivity and unhealthy eating are amongst the biggest problems of our era, weight monitoring applications are becoming favoured options. However, in order to ensure people's wellbeing, not only their physical state but also mental and social states should be supported by these applications. 'Positive Technology' is relatively a new research area, and the use of body monitoring applications for weight control has not been studied in detail in this context up to date. For this reason, a study is conducted with three different weight control body-monitoring apps with 15 participants who had an interest in weight losing and/or healthy eating. The study aimed at understanding the strengths and weaknesses of weight control apps and to explore which features should be supported for enhancing the wellbeing of people. Consequently, suggestions are presented for improvement of weight control body monitoring apps with the aim of enhancing people's wellbeing.