Experimental investigation of uplift on seismic base isolators
Sismik izolatorler üzerindeki kaldırma etkisinin deneysel olarak incelenmesi
  1. Tez No: 383365
  2. Yazar: EVREN ERKAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALP CANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çelik plakalar ile güçlendirilmiş elastomerik kauçuk mesnetler, termal yükler ve depreme maruz kalan yapıları dikey yönde desteklemek ve yatay hareketlere izin vermek için kullanılır. Genel olarak, yanal yüklere maruz kalan yapıda kararlılık oluşturmak için yüksekliğinin genişliğine oranı fazla ya da yeryüzü hareketi çok kuvvetli olduğunda çekme kuvvetinin oluşabildiği bilinmektedir. Hala bu yük birleşimi ile ilgili sınırlı sayıda bilgi bulunması nedeniyle bu çalışmanın asıl amacı mesnetlerin çekme ve yatay kuvvetler altındaki karakteristik davranışının değişimini incelemektir. Bu nedenle, aynı şekil katsayısına ama farklı boyutlarda dört mesnet ve konkav kenarlara sahip iki mesnet incelenmiştir. Mesnetler bir seri aşamalı ve çevrimsel yüke maruz bırakılmıştır. Farklı dikey yükler altındaki kayma modülüsü her ikisi TS EN 1337-3 ve BS 5400 şartnamesi için de ayrıca hesaplanmıştır. Kayma modülüsün konkav kenarlılar için sünme miktarı ile azalırken standart mesnetler için Mullin's Effect ile azaldığı gözlenmiştir Çalışmanın sonunda, kayda değer sonuçlar elde edildiği söylenebilir ve bu öncü araştırma mesnetlerin yatay yüklere maruz kalırken gerilme yüklerini taşıyabildiğini göstermektedir. Yine de bu konu ile ilgili daha fazla araştırma ve teste ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Elastomeric rubber bearings reinforced with steel shims, are used to provide structural support in vertical direction and allow horizontal movements for the structure subjected to earthquake and thermal loads. Generally, it is known that tensile stress or uplift may occur when the structure is subjected to strong ground motion or structure have large height-to-width aspect ratio to develop a stability concern subjected to lateral loads. The main focus of this research is to investigate the change in characteristic behavior of bearings under vertical tension load and horizontal load since limited information is available on this combination of loads. For this purpose, four bearings having the same shape factor with different sizes and two other bearings are examined. They are subjected to a series of staged and cyclic loads. Shear modulus values under different vertical loads are calculated according to both TS EN 1337-3 and BS 5400 specifications separately. It is observed that shear modulus decrease with Mullin's Effect for standard bearings while decreasing in shear modulus of concave edged bearing related to strain amplitude. At the end of study, it can be stated that considerable results are obtained and this pioneering research indicate that bearings can take tension loads while subjected to horizontal loads. Still the subject needs further research and testing.