Nature inspired design paradigms for design ideation: A study on packaging design
Tasarımda fikir geliştirme için doğadan ilham alan tasarım paradigmaları: Ambalaj tasarımı üzerine bir çalışma
- Tez No: 383369
- Danışmanlar: DR. HAKAN GÜRSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Günlük hayatlarımızda yer alan objeler ve etrafımızı saran doğal oluşumlar, her biri belirli tasarım problemlerine yönelik özelleşmiş pratik çözümler barındırmakta. Kökenini doğa ve insan tasarımlarından alan bu temel formlar, teknikler ve özellikler yıllar içerisinde stratejilerin birikimine öncülük etti. Bu bilgilerin tasarım pratiğinde kullanımına yönelik çeşitli araçlar mevcut; doğadan esinlenen tasarım yaklaşımları doğa model ve prensiplerinin sürdürülebilir tasarım çözümleri için kullanımı sağlarken, paradigma yaklaşımları doğa ve objelerin özünde yer alan çalışma prensiplerini problem çözmede kullanmak üzere anlamaya ve yorumlamaya yardımcı olmakta. Bu çalışma, bu iki yaklaşımın kesişimini araştırarak, tasarım sürecine dahil edilebilecek bir model önerisinin etkilerini incelemeyi amaçlıyor. Çalışma sürecinde, bu yaklaşımın sonuçlarının analizi için kart tabanlı bir araç – Doğa Tasarım Paradigmaları Kart Destesi – geliştirilmiş ve ambalaj tasarımı odaklı bir çalıştay egzersizinde kullanılmıştır. Yürütülen araştırma, aracın fikir geliştirme aşamasını hızlandırarak ve iyileştirerek desteklediğini göstermiştir. Tez, yaklaşımın geliştirilmesi, uygulanması ve ölçümünü tasarım öğrencilerinin değerlendirmeleri ve egzersiz sonuçları ile tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The objects in our daily lives and the natural entities that surround us are embedded with ingenious solutions, each of which is tailored for specific design problems. These essential forms, techniques and properties that originate in nature and human designs have led to an accumulation of strategies through years. There are various tools for the utilisation of these knowledge in design practice; nature inspired design approaches enable using nature's models and principles for sustainable design solutions and paradigmatic approaches help to understand and interpret the essential workings in nature and objects to employ them as principles in problem solving. This study aims to explore the intersection of these two approaches and to investigate the effects of integrating this proposed model into the design process. A card based tool – Nature Design Paradigms Card Deck – was developed and utilised in a workshop exercise focusing on packaging design to analyse the implications of the approach. The conducted research showed that the tool supported the idea generation phase through accelerating and enhancing the process. The thesis discusses the development, implementation and evaluation of the approach with the assessments of design students and the exercise outcomes.