99mTc ile radyoişaretli zolmitriptan yüklü polimerik nanoparçacıklar: sentezi, karakterizasyonu ve in vitro değerlendirilmesi
Polymeric nanoparticles loaded with 99mTc radiolabeled zolmitriptan: Synthesis, characterization and in vitro evaluation
  1. Tez No: 577002
  2. Yazar: İBRAHİM SARIKAVAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP TEKSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Kimya, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Biotechnology, Chemistry, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Son yıllarda radyoişaretli polimerik nanoparçacıkların hedefe yönelik ilaç taşıyıcı sistemlerde kullanılarak yapılan çalışmalar giderek önem kazanmaktadır. Bu tez çalışmasında ikinci nesil triptan türevi olan migren ilacı zolmitriptan (ZOL) ile yüklü PLGA-PEG polimerik nanoparçacıklar sentezlenerek 99mTc ile radyoişaretlenmesi ve bu sistemin biyolojik davranışının in vitro olarak incelenmesi hedeflenmiştir. PLGA-PEG diblok kopolimerinin yapı tayini Nükleer Manyetik Rezonans spektroskopisi (1H-NMR) ve Fourier Dönüşümlü Kızılötesi spektroskopisi (FT-IR) ile gerçekleştirilmiştir. Çift emülsiyon solvent difüzyon yöntemi kullanılarak sentezlenen PLGA-PEG-ZOL nanoparçacıklarının karakterizasyonu Dinamik Işık Saçılımı (DLS), Zeta Potansiyeli (ZP) ve Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) yöntemleri ile gerçekleştirilmiştir. İlaç yüklü nanoparçacıkların ortalama boyutu 40 nm, zeta potansiyeli -32,8 mV olarak analiz edilmiştir. Zolmitriptan yüklü polimerik nanoparçacıkların 99mTc ile radyoişaretlenmesi SnCl₂ indirgeme yöntemi kullanılarak %99,9 verim ile gerçekleşmiş ve kalite kontrolü İnce Tabaka Radyokromatografisi (TLRC) yöntemi ile yapılmıştır. Zolmitriptan yüklü PLGA-PEG nanoparçacıklarının biyolojik davranışları in vitro olarak A-549 akciğer adenokarsinoma ve Beas-2b normal insan bronşiyal epiteli hücre hatlarında gözlemlenmiştir. Zolmitriptan etken maddesinin A-549 hücre hattı için 48. saatte IC50 değeri 175,5 µg/mL olarak bulunmuştur. 99mTc-PLGA-PEG-ZOL nanoparçacıklarının 240. dakikada bağlanma verimi A-549 hücre hattı için 80,85% ± 5,66, Beas-2b hücre hattı için 82,2% ± 2,62 olduğu görülmüştür. Alınan bu sonuçlarla Zolmitriptan yüklü 99mTc ile işaretli polimerik nanoparçacıklarının akciğer sintigrafik görüntülemesinde kullanımı ile ilgili yapılacak bilimsel çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, studies that using radiolabeled polymeric nanoparticles in targeted drug delivery systems have become increasingly important. In this thesis, it was aimed to synthesize PLGA-PEG nanoparticles loaded with zolmitriptan which is a second generation triptan derivative migraine drug and radiolabel this system with 99mTc to investigate the biological behavior as in vitro. Structural characterization of PLGA-PEG diblock copolymer was performed by proton magnetic resonance spectroscopy (1H-NMR) and fourier transformed infrared spectroscopy (FT-IR). Characterization of PLGA-PEG-ZOL nanoparticles which was synthesized by double emulsion solvent diffusion method, were analyzed mean size 40 nm and zeta potential -32,8 mV with dynamic light scattering (DLS), zeta potential (ZP) and scanning electron microscopy (SEM) methods. The radiolabeling of zolmitriptan loaded polymeric nanoparticles with 99mTc was performed with 99.9% yield by using SnCl2 reduction method and quality control was performed by TLRC method. The biological behaviors of zolmitriptan loaded PLGA-PEG nanoparticles have been observed in vitro in A-549 lung (adenocarcinoma) and Beas-2b normal human bronchial epithelial cell lines. The IC50 value of Zolmitriptan for A-549 cell line was found as 175.5 µg/mL at the 48th hour. 99mTc-PLGA-PEG-ZOL nanoparticles binding efficiency was found as 80.85% ± 5.66 for A-549 cell line and 82.2% ± 2.62 for Beas-2b cell line at 240th minutes. With these results, it is thought that 99mTc radiolabeled polymeric nanoparticles loaded with zolmitriptan will contribute to the scientific studies about the use of lung scintigraphic imaging.