Alvin Plantinga'nın natüralizm eleştirisi
Alvin Plantinga's critics of naturalism
- Tez No: 383395
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Natüralizm, günümüzde bilim camiasında etkili metafizik bir dünya görüşüdür ve kendini bilimsel kabul eder. Natüralizmin metafizik iddiaları teizmin karşısındadır ve natüralistler bilim ile teizmin çatıştığını savunurlar. İleri gelen din felsefecilerinden Alvin Plantinga, natüralizmin, teistlerin mücadele etmesi gereken bir dünya görüşü olduğunu savunmaktadır ve 'natüralizme karşı evrimsel argüman'ı geliştirmiştir. Ona göre, bilim ve teistik inançlar arasında yüzeysel çelişki ancak derin bir uyum; bilim ile natüralizm arasında yüzeysel uyum ancak derin bir çelişki vardır. Bu tez iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde natüralizmi ve natüralistik tezleri, ikinci bölümde ise Plantinga'nın natüralistik iddialara cevaplarını ve onun natüralizme karşı evrimsel argümanını ele aldık.
Özet (Çeviri)
Naturalism is a metaphysical worldview which is effective in current science community and takes itself scientific. Naturalistic metaphysical claims are the opposite of theism and naturalists argue that theism is in conflict with science. Alvin Plantinga, who is one of the most leading philosopher of religion, claims that naturalism is a worldview that theists have to be struggle against it and he develops an 'evolutionary argument against naturalism'. For him, there is superficial conflict but deep agreement between science and theistic religion, but superficial agreement and deep conflict between science and naturalism. This thesis has two parts. It firstly considers naturalism and naturalistic claims of which Plantinga discusses. Secondly it analyses Plantinga's responses to the naturalistic claims and his evolutionary argument against naturalism.