Antik kaynaklara Paphlagonia
Paphlagonia for the Ancient resources
- Tez No: 383394
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ARIKAN BOYANA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Paphlagonia Bölgesi antik kaynaklara göre batısında Bithynia'dan Parthenius (Bartınsu) nehri ile, doğusunda Pontus ve Halys (Kızılırmak) nehri ile, güneyinde Phrygia ve Galatia ve kuzeyinde Karadeniz ile çevrili coğrafik bölgenin adıdır. Orta Paleolitik dönemden itibaren yerleşimlere sahne olan bölge, engebeli ve zor bir coğrafi yapıya sahiptir. Dolayısıyla Paphlagonia bölgesinde güçlü bir siyasi birlik kurulamamıştır. Antik kaynaklardan edinilen bilgilerden hareketle Paphlagonia'lılar, zaman zaman Pylaemenes, Korylas, Otys ve Morzeos gibi liderlerin etrafında bir birlik oluşturmuş olsalar da, genelde dağınık kabileler şeklinde feodal bir şekilde yönetilmişlerdir. Roma'nın Küçük Asya ile olan ilişkileri M.Ö. 3. yüzyılın son yıllarında başlamıştır. Roma, Küçük Asya'da çıkarlarını tehdit eden her krallığı düşmanı saymıştır. Bundan dolayı zaman zaman Küçük Asya'daki Krallıklar ile müttefiklik antlaşmaları imzalamıştır. Roma, M.Ö. 129 yılında Küçük Asya'daki ilk eyaleti olan Provincia Asia'yı kurduktan sonra Küçük Asya ile daha doğrudan ilgilenmiş ve buralardaki politikalarını daha da aktifleştirmişlerdir. Bu bağlamda Roma, Paphlagonia ile ilişkilerini genelde iyi bir düzeyde tutmuştur. Nitekim bu coğrafya Roma adına özellikle Pontus'a karşı çok önemli tampon bir bölge idi. Paphlagonia'nın hem doğu-batı ticaret yolu üzerinde olması hem de askeri geçiş yolları üzerinde yer alması ona ayrı bir önem kazandırmıştır. Bu açıdan Paphlagonia Bölgesi önemli olaylara tanıklık etmiş bir coğrafyadır.
Özet (Çeviri)
Paphlagonia Region is surround by the with Parthenius (Bartınsu) from Bithynia in the west, Pontus and Halys (Kızılırmak) in the east, Phrygia and Galatia in the south, and Euxine Sea in the north. Area that is resident from middle Paleolithic period has a difficult and rugged geographical structure. Therefore, a strong political union has been established in the region of Paphlagonia. When consult ancient resources we realize that Paphlagonians sometimes gather around an union Pylaemenes, Korylas, Otys and Morzeos. However, Paphlagonians generally are governed with a feudal system in the form of scattered in tribes. Roman relations with Asia Minor, began at the end of the 3rd BC century. Rome regarded as an enemy threatening each kingdom of its interests in Asia Minor. For this reason, Rome sometimes has signed treaty of alliance with kingdoms in Asia Minor. After Rome set up Provincia Asia as its first province in Asia Minor in 129 BC, Rome directly interested in Asia Minor and activize its policies in there. In this context, Rome generally maintained its relation with Paphlagonia well. Thus, this region was a buffer zone for Rome against Pontus. Being on the east-west trade route and also on the militarily transition route, gained Paphlagonia a strategical importance. In this respect, Paphlagonia Region is a geography that witnessed important events.