Tarık Buğra'nın romancılığı
Tarık Buğra's novel writing
- Tez No: 383403
- Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 344
Özet
“Tarık Buğra'nın Romancılığı”adlı doktora tezinde 1981'den bugüne kadar dokuz roman yayımlayan Buğra'nın romanlarının yapısı incelenmiştir. Bu inceleme, Prof. Dr. Nurullah Çetin tarafından hazırlanan“Roman Çözümleme Yöntemi”adlı eserdeki yöntem esas alınarak gerçekleştirilmiştir. Türk romancılığının önemli isimlerinden biri olan Tarık Buğra, sadece roman ile değil, hayatının gençlik döneminde şiirle ve mesleğinin ilerleyen yıllarında gazetecilikle de uğraşan, yazdığı hikayeler ve tiyatro oyunları ile dikkat çeken önemli bir yazarımızdır. Eserlerinde Türk siyasi hayatının panoramasını çizer. Halkçı ve devletçi bir bakış açısıyla, ülke siyaseti ve sosyal yaşamının geçirmiş olduğu evreleri romanlarında konu edinir. Tarihsel köklerimize olan derin saygısını benliğinde her daim taşır ve yurttaşlarını edebî hayatının odak noktasına koyar. 1950'lerde gelişen soyut tahlilci hikaye anlayışına bağlı olan yazarın romanları ise düğüm yaratan bir yapı arz eder. Yazarın, sınırlı motifleriyle birlikte, üslup açısından bir endişe taşıyan, sembollere dayalı bir yazı anlayışı vardır. Dil mükemmeliyetçiliği bariz olan yazarın, kelime hazinesi oldukça zengindir. Hikaye ve romanlarında kişi, çevre ve olay tasvirleri gözlemciliğe dayanmaz. Bu yönüyle gözlemci değil izlenimci bir yazar olmayı tercih eder. Tarık Buğra, Anadolu'nun küçük bir kasabası olan Akşehir'de dünyaya gelmiştir. Bu bakımdan kasaba merkezli bir romancı olan yazarın, romanlarında insan ilişkilerini ve birbirleriyle olan diyaloglarını okuyucularına aktarması kaçınılmaz olacaktır.
Özet (Çeviri)
In doctoral thesis named as“Tarık Buğra's novel writing”, structures of novels of Buğra, who published 9 novels since 1981, were analysed. Mentioned analysing was based on“Novel Analysing Approach”written by Prof. Dr. Nurullah Çetin. Tarık Buğra,one of the most leading names of Turkish novel writing,is an important writer, who points out not only with his novels but also his poems in his youth, journalism in his later years of occupation,remarkable stories and plays.He draws an overwiev of Turkish political life in his pieces. He takes the country's policy and social life evoluation as subject in his novels with democrat and statist point of wiev. He always carries his respect to our historical roots in his self-respect and puts his citizens in his literatural life's focus. His novels bound to abstract, analytical understanding of the story developed in 1950s presents complicated structure. The writer owns a writing understanding closed, concerning in terms os style, based on symbols with restricted themes. The author, having the obvious excellence of language posses a rich vocabulary. His character, plot and environment descriptions do not stand on observations. He prefers to be an impressionist writer not a observer one with his mentioned aspect. He was born in Akşehir,a small town in Anatolia. For this reason, it is inevitable for town-centered writer to narrate human relations and conversations with each others to his readers in his novels.