Özel kişiler tarafından yürütülen kamu hizmetlerinde idarenin denetim ve gözetim yükümlülüğü
The audi̇ti̇ng and supervi̇si̇on li̇abi̇li̇ty of the admi̇ni̇strati̇on i̇n publi̇c servi̇ces that are performed by pri̇vate persons
  1. Tez No: 383402
  2. Yazar: ZEYNEP NİHAL AYDINOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ARTUK ARDIÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Özelleştirme uygulamalarının tüm Dünyada ve Türkiye'de yaygınlaşmasından sonra kamu hizmeti kavramı ve idarenin kamu hizmetleri karşısındaki rolü değişmiştir. Çok sayıda kamu hizmeti artık özel kişiler tarafından yürütülmektedir. Bu gelişmenin etkisiyle idarenin denetim ve gözetim yetkisi önem kazanmıştır. Kamu hizmetlerinin denetimi özel kontrol mekanizmalarına ihtiyaç duyar. Bu türden bir denetimde en önemli rol kamu hizmeti ilkelerine aittir. Özellikle sağlık ve eğitim kamu hizmetlerinde etkin bir denetim süreci söz konusu olmaktadır. Ayrıca bu idari denetimdeki kontrol alanı idare ile özel kişiler arasındaki hukuki ilişkiye de bağlı olmaktadır. Ruhsat, idari sözleşme, ve özel hukuk sözleşmeleri için yapılan denetimler farklı düzenlemelere ve denetim süreçlerine dayanmaktadır
Özet (Çeviri)
The public service concept and the role of the administration against the public services have changed after privatization practices become widespread in the entire World and in Turkey too. Numerous public services are executed by private persons. Inspection and surveillance power of the authority has gained importance by effect of this development. Inspection of public services needs private control mechanism. The most important role in such inspection belongs to public service principles. An effective inspection process is in question especially in health and education public services. Furthermore control area under this administrative supervision is bound the legal relation between the administration and private persons. Inspections made for license, administrative contract and private law contracts are based on different arrangements and inspection processes.