Tarık Buğra'nın romanlarında değerler eğitimi
Values education in novels by Tarik Buğra
- Tez No: 565716
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABAHATTİN ÇAĞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Tarık Buğra ( 1918-1994), Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatında“Sanat sanat içindir.”ilkesine bağlı kalarak roman, hikâye, tiyatro, gazete yazarlığı, spor muhabirliği ve eleştirmenlik gibi pek çok türde eserler vermiş ama özellikle romancılığıyla öne çıkmış usta bir sanatçıdır. Buğra'nın eserlerinde genel olarak kendini sanata ve insan sevgisine adamış bir sanatçı duyarlılığı hâkimdir. Tarık Buğra, romanlarında konu olarak daha çok Türk tarihini işlemiştir. Osmanlının kuruluşundan, Cumhuriyet tarihimizde çok partili hayata geçiş denemelerinin gerçekleştiği döneme kadar olan tarihsel süreçte yaşananlara kasaba merkezli bir bakış açısıyla yaklaşarak Anadolu insanının örf ve âdetlerini, kültürünü, inançlarını sade, anlaşılır, temiz ve yaşayan bir Türkçe ile kaleme almıştır. Tarık Buğra, romanlarında bireyler üzerinden toplumu ifade etmeyi hedeflemiştir. Bu durum romanlarda toplumun değerlerinin sergilenmesine yol açmıştır. Yaşadığı toplumun sevinçlerini, kederlerini, sıkıntılarını ve kıvançlarını şiirsel bir üslûpla dile getirmiştir. Dili, milli ve beşeri bir değer olarak kabul eden romancı, bu değeri tüm incelikleriyle eserlerinde sergilemiştir. Tarık Buğra gerek eserlerinin kalitesi gerek anlatımdaki eşsiz üslûbuyla Türk edebiyatının önemli şahsiyetlerinden biridir. Buğra'nın on romanı (Siyah Kehribar, Küçük Ağa, İbiş'in Rüyası, Firavun İmanı, Gençliğim Eyvah, Dönemeçte, Yalnızlar, Yağmur Beklerken, Osmancık, Dünyanın En Pis Sokağı) değerler eğitimi açısından incelendiğinde yazarın romanlarında sevgi, (aşk, aile ve akraba sevgisi, dost ve arkadaş sevgisi, doğa sevgisi, vatan sevgisi), sorumluluk, misafirperverlik, selamlaşmak, temizlik, vefa, saygı, dürüstlük, duyarlılık, empati, yardımlaşma, aile birliğine önem verme, cesaret, iffetli olma, özgürlük, adil olma gibi değerlere yer verdiği ve bu değerleri yüceltme yoluna gittiği gözlemlenmektedir. Buğra'nın romanları değerler eğitimi açısından oldukça zengin eserlerdir. Yazar değerlerin varlığını insanın mutlu ve huzurlu yaşaması için gerekli görmektedir çünkü mutlu bireylerin mutlu bir toplumu oluşturduğuna inanır.
Özet (Çeviri)
Tarık Buğra (1918-1994), is a master artist who has written many kinds of works such as novel, story, theater, newspaper authorship, sports reporting and criticism, but he has shone out especially with his novels, depending upon the principle“Art for art's sake”in the Turkish literature in the Republican Era. In Buğra's works there is usually a sensitivity of an artist who devotes himself to art and humanity. Tarık Buğra has generally studied on Turkish History in his novels. He has written Anatolian people's customs and traditions, culture, beliefs using a simple, clear, pure and live Turkish Language by treating with a town-centered perspective to the developments of the Historical process which continued from foundation of Ottoman Empire until the transition period to multi-party system in our history of the Republic. Tarık Buğra aims at expressing the society through individuals in his novels. This situation leads to the values of the society being exhibited in novels. He has expressed the joys, griefs, grievances and pride of his society in a poetic style. The novelist, who regards language as a national and human value, has exhibited this value thoroughly in his works. Tarık Buğra is one of the important figures of Turkish literature with the quality of his works and his unique style in narration. When Buğra's ten novels (Siyah Kehribar, Küçük Ağa, İbiş'in Rüyası, Firavun İmanı, Gençliğim Eyvah, Dönemeçte, Yalnızlar, Yağmur Beklerken, Osmancık, Dünyanın En Pis Sokağı) are examined in terms of values education, It is observed that he includes values such as love (love of darling, love of family and relatives, love of friends, love of nature, love of the country), responsibility, hospitality, salute, cleanliness, fidelity, respect, honesty, sensitivity, empathy, cooperation, care for family unity, courage, chaste, freedom, fairness and he exalts these values. Buğra's novels are rich works in terms of values education. The author considers that the existence of values is necessary for a happy and peaceful life because he believes that happy individuals make a happy society.