Yerel yönetimlerde mali yerelleşme ve Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde Kosova örneği
Fiscal decentralization in local governments: Case of Kosovo in the European Union harmonisation process
- Tez No: 526298
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI HAKAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışma Kosova'da yerel yönetimlerin mali yönetim kapasitelerinin, yönetimlerarası rol ve sorumluluk paylaşımına göre yetersiz olduğu hipotezine dayanmaktadır. Literatürde Kosova yerelleşmesi üzerine yapılan çalışmalar genellikle yerelleşmenin etnik sorunları gidererek politik sürdürülebilirliği sağlama amacı üzerine kurgulanmıştır. Ancak Kosova için yerelleşmenin mali boyutunun kapsamlı şekilde ele alınması yerelleşme sürecinin güçlü bir temele dayanmasını sağlarken, AB üyelik sürecinin bir bileşeni olarak da önem taşımaktadır. Çalışmada literatürdeki mali yerelleşme kuramları ve uluslararası kabul gören ilkeler çerçevesinin yanında Avrupa Birliği ülke uygulamalarından faydalanılarak Kosova'da mali yerelleşmenin kaynak yönünden güçlendirilmesi için ülkenin siyasi, ekonomik, toplumsal yapısı ile uyumlu öneriler sunulmaya çalışılacaktır. Bu doğrultuda, merkezi yönetim ve yerel yönetimlerin rol ve sorumluluk paylaşımına uygun şekilde yerel yönetimlerin öz gelirlerinin artırılması, gelir paylaşım modelinin revize edilmesi, transferler ve borçlanma konularında öneriler sunulmaktadır. Bu önerilerde dikey ve yatay eşitlik amacı göz önünde bulundurulmaktadır. Bunun yanında mali yerelleşmeyi güçlendirecek kurumsal öneriler ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is based on the hypothesis that the fiscal management capacities of local governments in Kosovo are inadequate in comparison with the intergovernmental roles and sharing of responsibility. Studies on decentralization in Kosovo are generally based on the aim of decentralization to address ethnic problems and to achieve political sustainability. However, comprehensive consideration of the fiscal dimension of decentralization in Kosovo is important as it is a component of the EU accession process, while it ensures that the decentralization process is based on a strong foundation. This study seeks to provide recommendations in line with the political, economic and social structure of Kosovo in order to strengthen the fiscal decentralization in the country with regard to resources, by using the fiscal decentralization theories and internationally accepted principles as well as European Union country practices. Accordingly, recommendations on increasing the income of the local governments in accordance with the appropriate share of roles and responsibilities with the central governments, revision of the revenue sharing model, and transfers and borrowing issues are presented. Vertical and horizontal equality is considered in these recommendations. In addition, institutional recommendations to strengthen fiscal decentralization are set forth.