Artık kar yöntemi ve şirket değerlendirmesinde kullanımı
Residual income method and how its used in firm valuation
  1. Tez No: 383467
  2. Yazar: ERHAN YAVUZARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tezin birinci bölümünde Artık Gelir yöntemlerinden olan Ekonomik Katma Değer Yöntemi (EKD) (EVA©), Nakit Katma Değer Yöntemi (CVA) ve Ekonomik Kar Yöntemi (EP) anlatılmıştır. Bu yöntemlerden en çok kullanılanı Ekonomik Katma Değer Yöntemi olduğu için, bu çalışmada bu yönteme daha çok yoğunlaşılmıştır. Çalışmanın birinci bölümü Artık Gelir yöntemiyle şirket değerini hesaplamaya yarayan Piyasa Katma Değeri Yöntemi (MVA©) anlatılarak sonlandırılmıştır. Tezin ikinci bölümünde şirket değerleme ile ilgili temel kavramlar ve belli başlı şirket değerleme yöntemleri incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde Ekonomik Katma Değer Yöntemi ile örnek firmanın şirket değeri hesaplanmış ve örnek firmanın şirket değerinin bulunması ile çalışma sonlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The first part of this thesis states Economic Value Added Method, (EVA©) Cash Value Added Method (CVA) and Economic Profit Method (EP) which are parts of Residual Income Method (RIM). In this work it is more focused on Economic Value Added Method, on account of the fact that, this method is more used than the others. The first part of the study is concluded by Market Value Added Method (MVA) which contains how a value of a company is measured by Residual Income Method. The second part of this thesis states general principals about measuring value of a company and makes researchment for important methods which are used for measuring value of a company. In the third part of the study the value of the example company is calculated by Economic Value Added Method and by acquiring this result of the company, this thesis is concluded.