Türk Anayasa Hukuku açısından belediye seçimleri
Municipal elections in the Turkish Constitutional Law
- Tez No: 383482
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ERSOY KONTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma, yerel yönetimler üzerine odaklanmaktadır. Yerel yönetimler demokrasinin temeli olarak bilinir. Demokrasinin temel mekanizması ise, seçimlerdir. Yerel seçimlerin köşe taşları yerel demokrasi, katılım hakkı ve adalettir. İdeal yerel seçim sistemi de bunlara dayanmalıdır. Belediye, yerel yönetimin en önemli ve en temel görünümünü teşkil eder. Türkiye'de belediye seçimlerinde onda birlik baraj ve D'Hondt metoduyla birlikte nispi temsil sistemi uygulanmaktadır. Bu sistemin neden ve hangi açılardan demokrasi ve adalet ilkelerine aykırı olduğu, çalışma boyunca incelediğimiz temel sorundur. Demokrasi, adalet ve katılım hakkı açısından belediyelere en uygun seçim sistemi belediye başkanları için iki turlu olan nispi temsil seçim sistemi olmalıdır. Belediye meclisi seçimlerinde baraj tamamen kaldırılmalıdır. Yerel seçim hukuku bağlamında, belediye meclisi seçimlerinde uygulanan onda birlik baraj adil temsil ilkesine aykırılık teşkil eder. Tezin son bölümünde, Türkiye belediye seçim sistemi, normatif eleştirel perspektifle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is based on the local governments. Which are understood as the basis of the democracy. Elections are the key mechanism for any walking democracy. The basic headstones of the local elections are local democracy, participation right and justice. Ideal local election system must rely on these headstones. Municipality is the most important and basic prospect of local government. Local election system of Turkey is proportional represantation system with D'Hondt method and election thereshold by tenth. We have studied the basic constitutional law question in this dissertation; in which we have discussed why and on what grounds the Turikish municipal election system is contrary to democratic participation and fair represantation. The election system most suitable for municipalities in terms of democracy, justice and participation right must be proportional representation election system that consists of two ballots for mayors. Within the context of local election law, the one-tenth election threshold applied in municipal assembly elections is contrary to fair represantation principle. We have examined Turkish municipal election system in the last section of the dissertation from normative critical legal perspective.