Anayasa Hukuku açısından Türkiye'de belediye seçimleri
Municipality elections in Turkey from the constitutional law perspective
- Tez No: 94612
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MERİH ÖDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Türk anayasa hukukunda yerel yönetim ve seçim olgularını bir arada incelemeyi amaç edindiğimiz bu çalışma iki bölüm olarak tasarlanmıştır. Çalışmamızın birinci bölümünde yerel yönetim kavramı ve belediye organizması hukuk düzenindeki yeri ve Türk anayasa tarihindeki gelişimi bağlanımda incelenmiştir. Bu çerçevede kavramsal açıklamalar ve devlet örgütlenmesine ilişkin ilkeler ele alınmış ve bu bağlamda ortaya çıkan organik kriter ve yetki kriterinin Türk anayasal tarihindeki gelişimi, 1876 anayasasından günümüze değin, ilgili anayasanın düzenlemesinin anılan kriterlerden hangisine uyduğuna paralel şekilde ortaya konulmuştur. Buna göre; yerel yönetimler hukuk düzeni içinde devlet tüzel kişiliğinden ayn bir kişiliğe sahip olarak eylem yapmaya ve işlem tesis etmeye yetkili görülmektedirler. Aynca yerel yönetimlerin organizasyonu konusunda geçerli ilkelerden merkezden yönetim ve yerinden yönetim konusundaki tercih, Türk anayasa tarihinde, bugünküne temel oluşturacak şekilde 1876 Anayasasında yapılmıştır. Ancak 1921 Anayasası merkezden yönetime ağırlık veren bu tercihin dışında tutulmalıdır. Hukuk düzenimizdeki organizasyonu yukarıdaki şekilde ortaya konulan yerel yönetimlerden tezimize örnek teşkil eden belediye organizmasının açıklanması mekan -kent- sorunuyla birlikte ele alınmıştır. Bu bağlamda kısaca Fransız modeline değinilmiş ve sonrada belediye idaresi, ilgide olduğu siyasî döneme (Osmanlı/Cumhuriyet) paralel bir ayrımla anlatılmıştır. Tezimizin ikinci bölümünde seçim olgusu, belediye idaresiyle ilişkilendirilmiş ve ilk olarak bir kavram olarak düşünülüp günümüzde aralarında sıkı bir bağ kurulan demokrasi olgusuyla bağlantılı olarak açıklanmıştır. Daha sonra seçim kavramının niteliğine ilişkin açıklamalar yapılmıştır. İkinci olarak seçim bir sistem olarak düşünülmüş ve geniş-dar anlamları çerçevesinde ele alınmıştır. Bu bağlamda ortaya çıkan seçme ve seçilme durumlarının niteüğine ilişkin yapılan açıklamalar bunların birer hak olarak nitelenip sahiplerinin ortaya konulmasıyla son bulmuştur. Bu çerçevede sistem ayrıntılarıyla işlenmiş ve hakların kullanımı konusunda da bazı sorunlara değinilmiştir. Tezimizde son olarak önceki kısımda açıklanan sistem ve modellerin Türk anayasa düzenindeki yeri açıklığa kavuşturulmuştur. Bu açıklamalar her organ için ayrı ayrı yapılmıştır. Bu çerçevede bugün geçerli seçim sistemine yöneltilen eleştirilerde işlenip bilimsel olarak desteklenebilir sonuçlara ulaşılmaya çalışılmıştır. XXIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study, in which we have aimed of examining the local government and election concepts in Turkish constitutional law, consists of two parts. In the first part of our study, local government concept and municipality organism has been examined with regard to its location in the law order and development of Turkish constitutional history. Within this framework, conceptual explanations and principles of state organization have been dealt with and the development of organic and jurisdictional criteria in the Turkish constitutional law, forming out of these concepts has been displayed in parallel to each constitution from 1876 till today. According to this, local governments are accepted as authorized to act and to make transaction by themselves and have their own legal personality different than the state in the law order. Moreover, the preference of central or local governments, which is one of the main principles of organization of local governments, has been made in 1876 in Turkish constitutional law and this preference is still valid. However, the 1921 constitution, which stands out of this central preference, should be taken apart. The explanation of municipality organization which is an example of local governments, whose organization in Turkish law order has been exposed above, has been taken up with the location-town problem. In this regard French model has been briefly exposed and municipality government has been closely observed parallel to the Ottoman and Republic era and to the political situation. In the second part of our thesis, election concept has been related with the municipality government and after being solely examined, it has been explained in a detailed way with the democracy concept, which today a strong connection is accepted as exists between two of them. Then the quality of the election concept has been explained. After this, election concept has been taken as a system and it's broad and narrow meanings have been observed. The result of the explanations with regard to the quality of the elections, has been identified as a“right”and as last step, the owner of these rights have been displayed. Within this framework, the system is examined in a detailed way and some problems have been mentioned. Lastly in our thesis, the location of the system and the models which was mentioned above, has been explained and these explanations have been made separately for each organ. Finally, the critics to the valid election system have been processed and scientifically supportable results have been tried to get. YYIW T.G YÜKSEKÖ?RETİM KURULU **IV DOKfiWANTASYON MEBKCZİ