Kefal balığının ağ kafeslerde yetiştiriciliği
- Tez No: 38352
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN AVNİ BENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
5. ÖZET. Bu çalışmada; Kefal balıklarından M. cephalus (Has kafal) türünün ağ kafeslerde yan entansif yetiştiriciliği, pelet yeme adaptasyonu ve besleme üzerine etkileri konulan ele alınmıştır. Çalışma 1 Haziran 1994 - 1 Haziran 1995 dönemleri arasında gerçekleştirilmiştir. Materyal olarak kullanılan balıklar Mayıs 1994 tarihinde Akköy dalyanından temin edilmiştir. 30 60 gr. ağırlığındaki yavrular Çalışmanın yapılacağı yere getirilerek burada ilk önce ortama ve pelet yeme adaptasyonu sağlanmıştır. Daha sonra 1 Haziran tarihinde denemeye başlanmıştır. Çalışma boyunca balıklara; canlı ağırlık ve su sıcaklığına bağlı olarak % 0,8 ile % 3 arasında günlük yemleme oram uygulanmıştır. Deneme süresince elde edilen su kriterlerinin en düşük ve en yüksek değerleri şöyledir. Sıcaklık; min. 15,1 °C, max. 27,3 °C, Oksijen; min. 5,5 mg/Lt, max. 7,9 mg/Lt, Tuzluluk; mm. %> 31,5, max. %o 35.2 ve pH ; min 5,9 ppm., max. 8,3 ppm olarak ölçülmüştür. Ağ kafeslerdeki biometrik ölçümler aylık olarak yapılmıştır. Deneme başında ortalama 50 gr. olan kefal (M cephalus) yavrulan; 12 ay süren çalışma sonunda ortalama 404 gr.'a ulaşmışlardır. Kondüsyon faktörüde 1,38 civanndadır. 48
Özet (Çeviri)
6. SUMMARY. The intensive raising of the M. cephalus (Has kefal) species from the Gray Mullets in net cages, their adaptation to pelet eating and its effects on feeding have been discussed in this study. The study was hold on between June 1, 1994 and June 1, 1995. The fish that had been used as a material for it were provided from Akköy Fishing weir on May 1994. The young fish were brought into the place of the study and were first, adjusted to their environment and adapted to pelet eating. Next, the experiment started on June 1. During the experiment daily priming proportion between 0,8 % and 3 % depending on the live weight and water temperature had been applied. The minimum and maximum water criteria gathered and measured during the study were as fallows; water temperature min. 15,1 °C, max. 27,3 °C; oxygen min. 5,5 mg/Lt, max. 7,9 mg/Lt; salinnity, min. 31,5 %o, max. 35,2 %o and pH, min. 5,9 ppm, max. 8,3 ppm. The biometric measurements of the net cages has been made monthly. The young Gray Mullets (M. cephalus) that had been 50 gr. in average at the beginning of the study weighed 404 gr. in average at the end of the 12 month study. The condition factor has been around 1,38. 49