Azerbaycan'da e-ticaretin kullanımı, hukuksal yapısı, sorunları ve çözüm yolları
Use, legal infrastructure, problems and solving methods of electronic commerce in Azerbaijan
  1. Tez No: 383531
  2. Yazar: CABİR SÜLEYMANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku ve Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Hızla gelişen dünyamızda hayatımızın her alanına nüfuz etmiş olan teknolojideki gelişmeler de aynı hızla devam etmektedir. Özellikle internetin ortaya çıkmasından sonra uzak mesafelerden etkileşimin çok daha rahat olmasıyla birlikde teknolojiyi, interneti gündelik hayatımızda sık sık kullanmaktayız. Iş süreçlerini ve alışkanlıklarını değiştirerek iş hayatını da etkileyen internetin ticaret alanında etkileri de büyük olmuştur. Günümüzde internet üzerinden yapılan elektronik ticaret sayesinde küçük yerli firmalar bile uluslararası pazarlara açılabilmektedirler. Ticaret hayatındaki bu değışikler tabiki bu alandaki alışkanlıkların ve kuralların da değiştirilmesi ihtiyacını gerektirmiştir. Ekonomik açıdan güçlü olmak isteyen devletler bu yeni iş sahasında uluslararası ortama ayak uydurmak için hem ülke enformasyon altyapılarına yönelik yatırımlar yapmakta, hem de kendi iç hukularında düzenlemler yapma yoluna gitmektedirler. Çalışmamızın esas konusu da elektronik ticaret alanında ciddi çalışmalar yapan ülkelerden birisi olan Azerbaycan`ın bu alana yönelik olarak yapmış olduğu altyapı çalışmalarını, hukuki düzenlemerini ve e-ticaretin genel durumunu inceleyerek, mevcut olan bazı sorunları ortaya koyarak onlar için çözüm önerileri sunmaktır. Azerbaycan`la ilgili bu alanda yapılmış çalışmaların çok kıt olması göz önüne alındığında, çalışmamızın henüz e-ticarette kat etmesi gereken uzun bir yolu olan ülke için yararlı olacağını umuyoruz.
Özet (Çeviri)
In our rapidly developing world developments in technology which penetrate every aspect of our lives continue at the same pace. Especially after the emergence of the internet with effect of much more comfortable interaction from long distances we use the technology and internet frequently in our daily lives. Internet which affect business life by changing business porcesses and habits has also big impacts on trade area. Now even small local companies can go to international markets through electronic commerce conducted over the internet. These changes in business life, of course, have required changing of habits and rules in this area. To keep up with the international environment in this new business area governments who want to be economically strong are investing in information infrastructure of their country, as well as, making regulations in their national law. The main subject of our study is revealing some existing problems in electronic commerce area of Azerbaijan who is one of the countries doing its best in this area, by reviewing the infrastructure projects and legal regulations of country. Considering that there are just few studies related this area of Azerbaijan, we hope our study will be usefull as yet the country needs to go long way on e-commerce way.