Generation of emission factors for pah due to Turkish coals burned in different types of combustion units
  1. Tez No: 38359
  2. Yazar: ABDURRAHMAN BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYSEN MÜEZZİNOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Soma linyitlerinin üç değişik yakma sisteminde yakılmaları sonucu oluşturduktan PAH emisyonları incelenmiştir. Soma bölgesi kömürlerinden Lavvar, Kısrakdere, Eynez ve Sarıkaya kömürleri, küçük ölçekli bir kalorifer kazanında ve bir akışkan yatak yakma sistemi modelinde yakılarak PAH emisyonları belirlenmiştir. 10-18 mm büyüklüğünde (fındık kömür) Soma kömürü yakılan büyük ölçekli, mekanik beslemeli- ileri itmeli-ızgaralıbir endüstriyel buhar kazanında normal çalışma koşullarında ve kazanın ilk ilk ateşlenmesinden başlayarak normal çalışma koşullarını da içeren iki denemede PAH emisyonları belirlenmiştir. Bu kazanda yakılan kömürlerden alınan örnekler akışkan yatak yakma sisteminde l-2mm büyüklüğünde yakılarak PAH emisyonları belirlenmiştir. PAH emisyonları, baca gazında bulunan partikül maddelerde tutulan PAH ve gaz/buhar PAH olmak üzere iki ayrı fazda ölçülmüştür. Bu iki fazdaki emisyonların toplamı baca gazındaki toplam PAH emisyonu olarak hesaplanmıştır. Yapılan ölçüm çalışmalarının sonucuna dayalı olarak; yakma sistemi türlerine göre, baca gazındaki bir mg partikül madde içinde“partikül maddede tutulan PAH”miktarını (ag/mg) ve yakılan bir kg kömür için baca gazında oluşacak toplam PAH miktarını («g/kg) ifade eden iki tür emisyon faktörü yakma sistemi türlerine göre hesaplanmıştır. Bu çalışmanın sonuçlan; kömür yakılması sonucu PAH oluşmasında yakma sistemi türü ve büyüklüğünün kömür türlerine göre daha etkili olduğunu göstermiştir. El ile yakılan kalorifer kazanlarında, akışkan yatak yakma sistemine ve endüstriyel buhar kazanlarına oranla daha fazla PAH emisyonu oluştuğu belirlenmiştir. Akışkan yatak yakma sisteminde endüstriyel buhar kazanına oranla daha az PAH emisyonu oluşmuştur. Endüstriyel kazanda yapılan iki denemeden, kazanın ilk devreye alınmasından başlayıp normal çalışma koşullarında devam eden denemenin diğerine oranla 5 kat fazla PAH oluşturduğu tesbit edilmiştir. Bu sonuç yanma koşullarının PAH oluşumuna etkisini göstermektedir. ıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, PAH emissions were investigated in three different types of combustion units burning Turkish (Soma) lignites. Four types of Soma coal (Lavvar, Kisrakdere, Eynez and Sankaya) were tested in hand-fired domestic heating boiler and fluidized bed combustion (FBC) unit. The coals were burned in FBC at l-2and 3-5mm size fractions. 10-18 mm size fraction of coal originated from Soma region was tested in large scale industrial boilef (mechanical feed forward pushing fixed grate system) at steady combustion conditions pid steady combustion conditions including cold start-up period. l-2mm size fraction of this Soma coal was also tested in the FBC unit. The particulate matter bounded PAH and gas/vapor PAH emissions were determined for each test. The total PAH emissions of each test were calculated by adding these two different phases. Two types of emission factor, (1) particulate matter bounded PAH emission per particulate matter (PM) in stack gas (as ^gPAH/mg-PMand (2) total PAH emission per coal burned (as ^g-PAH/kg-coal) were calculated. It was concluded that the size and type of the combustion unit and the method of feeding was more effective on PAH formation with respect to type of lignite. The total PAH emission from hand-fired domestic heating boiler was found to be higher compared to the FBC unit and industrial boiler. The FBC unit results lower PAH emissions than industrial boiler. The unsteady state test in industrial boiler during which sampling started with a cold start-up period and continued with steady conditions created 5 times more total PAH emission with respect to the test in steady combustion conditions.