Ege Denizi kıyılarındaki sediment ve organizmada (Mullus barbatus, 1758) petrol hidrokarbonlarının dağılımı
  1. Tez No: 38358
  2. Yazar: B.BELKIS ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Ege Denizi nde petrol hidrokarbonlarının dağılımları, sediment ve organizmada incelenmiştir. Örnekleme yaz 1994 ve kış 1995 dönemleri arasında Ege Denizi nde Ulusal Ölçme ve izleme Projesi kapsamında yapılmıştır. Bu master tezinin amacı Ege Denizi ndeki sediment Mullusbarbatus örneklerinde total petrol hidrokarbon birikim düzeylerini olmuştur. Konsantrasyonların tesbitinde FİCA 55 model UV fluorescence Spectroflourimetre kullanılmıştır. Standart madde olarak ''chysene'' kullanılmıştır ve Mullus barbatus örneklerinde 0.03-0.46 mg/g yaş ağırlık, sediment örneklerinde ise 0.26-1.80 mg/g kuru ağırlık arasında değişen konsantrasyonlar ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The distributions of total pıîtroİDuaı hydrocarbons in the Augean Sea were investigated in the marine sediment and organism samples. The data were collected during cruises in Summer 1994, Winter 1995, in the frame work of national marine measurement and monitoring programme in the Aegean Sea. The purpose of this master thes i s is to establish total petroleum concentrations in areas intended for exploration and exploitation of hydrocarbons in the sediment and organism (Mullus barbatus, 1758) samples in the Aegean Sea. Determination of concentration by UV. fluorescence was carried out using a FICA 55 model Speetrof 1 uor ime ter using procedures recomended by International Oceanographi c Commission ( IOC/UNESCO). The primary intercompar i son standard chosen was chrysene, total petroleum hydrocarbons concentrations are ranged between 0.03-0.46 jig/g wet weight Mullus barbatus and 0.26-1.80 jig/g dry weight in sediment samples.