Technical and economical evaluation of Manisa-Gördes feldspar minerals
- Tez No: 38360
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Çeşitli cevher yataklarından endüstriyel minerallerin kazanılması son yıllarda dünya çapında büyük ilgi görmektedir. Feldspat ve kuvars bu mineraller arasında önemli bir ilgiye sahiptir. Bu tezde seramik sanayinin hammaddelerinden olan feldspatların bulundukları yataklar, ekonomik önemleri ve kullanım alanları belirtilerek, istenilen özelliklere sahip olmayan ve sınırlı tüketim alanları bulunabilen düşük tenörlü feldspatların flotasyonla zenginleştirilmesi yeralmaktadır. Manisa-Gördes pegmatoid yataklarından alınan cevher Örneklerinin petrografik ve mineralojik tetkiki sonucunda, cevher feldspat (ortoklas, albit-oligoklas), mika, kuvars, turmalin ve garnet minerallerinden oluşmaktadır. Bu çalışmada fedspat flotasyonu aşamalarında çeşitli reaktiflerin etkileri incelenmiş olu en uygun flotasyon şartlarını tesbit etmek için, %4.S K20, %3.8 Na20 ve %1.16 Fe2Oj tenörlü Manisa-Gördes feldspat cevherine dört aşamalı flotasyon işlemi uygulandı. 1. Şlamın uzaklaştırılması Flotasyon testlerinde kullanılan cevher kontrollü öğütme ile -0.3 15 mm boyutuna indirildi ve yaklaşık 0.044 mm boyutu altındaki şlam dekantasyon yöntemi ile atıldı. 2. İkinci aşama (mika flotasyonu) Cevherdeki mikalar asidik ortamda (pH=3.5) Amin kollektör (150+300 g/t) kullanılarak yüzdürüldü. Flotasyonla elde edilen mika toplam ağırlığın 3.54'ünü oluşturmaktadır. 3. Üçüncü aşamada demir ve garnet gibi renk verici mineraller asidik ortamda (pH=3.5) anyonik toplayıcılarla yüzdürüldü. %47.82 Fe2Ö3 verimi ile konsantre elde edilirken batan üründeki (feldspat+kuvars) demir tenörü %0.49'a düşürüldü. 4. Son aşamada feldspat amin tipi kollektör ile (ArmacT -500 gr/t) asidik ortamda (pH= 2.5) yüzdürüiürken kuvarstan ayrılması sağlandı. Feldspat yüzeyini aktive etmek için hidroflorik asit (HF) kullanıldı. En uygun koşullarda yapılan deney sonuçlarına göre elde edilen feldspat konsantresi %7.61 K20, %6.50 Na20 ve %22.04 A1203 tenörüne sahiptir. Elde edilen deney sonuçlan, Manisa-Gördes feldspatlarının flotasyon yöntemiyle başarılı bir şekilde değerlendirilebileceğini göstermiştir. Bu çalışmada, ayrıca feldspar, kuvars ve mika konsantreleri üretmek için önemli ekipman ve cihazların boyutlandırılmasıyla birlikte kapasite ve maliyet hesaplan yeralmaktadır. Son olarak yatırımın ekonomik analizi yapılmış olup elde edilen sonuçlar projenin kârlı bir yatırım olacağını göstermiştir. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY The recovery of industrial minerals from the various deposits has attracted great interest in recent years throughout the world. Feldspar and quartz are among the minerals considered interesting in this respect. Feldspar which is a significant raw material for ceramic industry has been studied in this thesis. Occurrence economic importance and application fields of feldspars are mentioned. Feldspars which have low grade content unusable properties and limited consumption fields have been studied by froth flotation method. Petrographic and mineralogical studies have shown that Manisa-Gördes pegmatite ore deposits contain feldspar (orthoclase, albite-oligoclase), mica, quartz, tourmaline and garnet minerals. In these thesis, Manisa-Gördes feldspars are treated by flotation. In order to find out the effect of various reagents on the feldspar flotation and to determine the most proper flotation conditions, various experiments have been done. Flotation was applied on an ore containing 4.8%K20, 3.8 Na2 O and 1.16 Fe203 at the four different stages. 1. Desliming Ore samples ground to minus 0.315 mm were subjected to flotation tests. It was known that the slimes were unsuitable on the flotation. Therefore, ore samples were ground by controlled grinding. Slime was removed by decantation method (0.044mm). 2. Second stage (mica flotation) Micas in the ore have been floated by means of Amine plus fuel oil in acidic media. Mica which has obtained by flotation forms 3.54 % of total ore-weight. 3. Third stage (heavy mineral flotation) Iron bearing minerals and garnet were floated with anionic collectors (petroleum sulfonates) in the acid circuit. Iron content in the sink product (feldspar and quartz) dropped to 0.49% Fe203. The ferromagnesium concentrate obtained assaying 8.41 Fe20?. While the recovery was 4.7% which is 5.07% of total weight 3.37%. 4. Last stage (feldspar-quartz separation) Feldspar have been floated with amine collectors (Tallow amine acetate) in acid circuit. The concentrate obtained under the best conditions assaying 7.61 %K20, 6.50% Na20 and 22.4 1% Ai203. VIIIResults of the tests showed that flotation method may be applied successfully to Manisa- Gördes ores. In addition a flowsheet has been proposed for feldspar, quartz and mica concentrates production from feldspar raw ore (500 t/d). The dimensioning and cost estimations of the selected equipment were also done in the project. In addition to this, the economic analysis of the investment have also been done using the total investment and operations cost. It was determined that the project was convient from the point of economic analysis. IX