Kadınların modaya yöneliminde ötekileştirilmenin rolü Süleyman Hilmi Tunahan Cemaati: Konya örneği
The role of otherization in women's increasing interest in fashion the case of Süleyman Hilmi Tunahan Community in Konya
- Tez No: 383591
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmamızda Türkiye'de dindar kesimin bir temsilcisi konumundaki Süleyman Hilmi Tunahan cemaatine mensup kadınların, ötekileştirilmesinin modaya yönelmelerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışmanın kavramsal kısmı oluşturulurken yazılı metin taramasından faydalanılmıştır. Ayrıca görüşme tekniğinden faydalanılarak gönüllü cemaat mensuplarıyla görüşülmüş, çeşitli sorular sorulmuş elde edilen cevaplarla analizler yapılmıştır. Bununla birlikte cemaate mensup kişilerin yer aldığı sosyal ortamlarda bulunulmuş ve gözlem de yapılmıştır. Elde edilen veriler ışığında ötekileştirilmenin Süleyman Hilmi Tunahan cemaati kadınlarının üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Aynı zamanda yaptığımız çalışma cemaate mensup kadınların giyimleri ve modaya olan yaklaşımlarıyla ilgili bilgi sahibi olmamızı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In our work, we studied how does the alienation of women who are members of the community of Süleyman Hilmi Tunahan who is considered one of the representatives of religious section of Turkish society influences these women in their inclination towards the fashion. When we intended to make up the conceptual part of the work, we reviewed available texts. Moreover, we contacted with the volunteer community members by making use of the interview tecnic and we asked some questions whose answers served us to make analysis. Also we closely observed in situ the social environments in which these members are involved. Under the light of the data that we obtained, we studied the effects of the alienation upon the women who are members of the community of Süleyman Hilmi Tunahan. On the other hand, this study revealed us information about the perception of fashion and clothing style of these women