İsmail Hakkı Bursevî'nin Rûhu'l Beyân adlı tefsirindeki hadislerin tahrîci ve değerlendirilmesi: Nisa Sûresi örneği
Takhri̇j and evaluati̇on of the hadi̇ths i̇n Ismai̇l Hakkı Bursevi̇'s commentary named Rûhu'l Beyân: The example of Surah an-Ni̇sa
- Tez No: 383598
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Üzerinde çalıştığımız eser "İsmail Hakkı Bursevî'nin Rûhu'l Beyân adlı tefsiridir. Tezimizin birinci bölümünde İsmail Hakkı Bursevî'nin hayatından ve eserlerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümünde ise Rûhu'l-beyân tefsirinin Nisâ Sûresi bölümünde geçen hadislerin tahric ve değerlendirilmesi yapılmaya çalışılmıştır. Çalışmamızın asıl bölümünü oluşturan hadisler verildikten sonra, hadis alimlerinin o hadis hakkındaki değerlendirmelerine başvurulmuştur. Bu değerlendirmeler çerçevesinde çoğunluğun görüşüne göre o hadis hakkında bir karar verilmeye çalışılmıştır. Söz konusu bölümde geçen hadislerin tamamı incelendikten sonra, genel bir değerlendirme yapılarak varılan sonuçlar ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
This work is about Ismail Hakkı Bursevi's commentary named Rûhu'l Beyân. The first part of the work is about the life and the works of İsmail Hakkı Bursevî. The second part of the work is on the tahric and the evaluation of the hadiths used by Bursevî in commentary of Surah Nisa. In this second part, evaluations of the hadith scholars about the hadiths will be cited and a final desicion about the authenticity of the hadith will be mentioned according to the opinion of the majority. After the evaluation of all the hadiths in commentary of Surah Nisa, a general assesment will be done.