Geleneksel Alevi sosyal örgütlenmesi Sivas Kangal Türkmen Alevileri örneği
Tradi̇ti̇onal alavi soci̇al organi̇sati̇on: Sample of Turkoman Alavi i̇n Kangal, Si̇vas
- Tez No: 383597
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ERTEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
“Bu çalışmada, Alevî kültürünün çok zengin dinî ve sosyal tezahürlerinin yaşandığı Sivas'ın Kangal İlçesinde yaşayan Türkmen Alevilerinin kurumsallaşmış geleneksel alevi örgütlenmelerine bakışını Din Sosyolojisi açısından inceleme ve araştırmaya tabi tutuyoruz. Geleneksel Alevi örgütlenmesinin temeli olarak ocak sistemi(Alevi ocakları) ve Kangal'da bulunan Türkmen Alevi ocaklarını tespit ettik. Geleneksel Alevi örgütlenmesini bel kemiğini oluşturan Dedelik kurumunun hiyerarşik yapısı ve fonksiyonlarını değerlendirdik. Dini ve toplumsal otorite olarak Dedelik kurumu, bir sosyal dayanışma örgütlenmesi olarak Musahiplik, bir hukuksal yargı kurumu olarak Düşkünlük gibi Aleviliğin geleneksel kurumsallaşmış yapılarının ne olduğunu alan araştırmamızda elde ettiğimiz veriler eşliğinde ortaya koymaya çalıştık. Dedelik, Musahiplik, Düşkünlük gibi geleneksel alevi sosyal örgütlenmelerinin günümüzde fonksiyonlarını yerine getirip-getirmediğini tespit ettik.”
Özet (Çeviri)
In this study, we are performing a research on the views of Turkmen Alevis living in Kangal district of Sivas where a very rich religious and social manifestations of Alevi culture have been experienced. We are investigating their views about institutionalized traditional Alevi organizations in terms of Sociology of Religion. We have identified quarry system (Alevi quarries) as traditional Alevi organization and investigated Turkmen Alevi quarries in Kangal. We have evaluated organizational structure and functions of Grandfathersip (dedelik) institution that is the backbone of traditional Alevi institutions. By the help of our research we have tried to reveal the structures of institutionalized traditional Alevi such as grandfathership institution as a religious and social authority, Muhasiplik (Social Accountancy) as a social solidarity organization, Düşkünlük (exclusion) as a legal judicial institutions. We have tried to identify if the functions of traditional Alevi social organizations such as Grandfathership, Accountancy and Affection were fulfilled or not nowadays.