Yaşlılık döneminde yaşam kalitesi ve dindarlık ilişkisi: Şanlıurfa ili örneği
The relationship between the life of quality and religiosity in the elderly period: The case of Şanlıurfa
  1. Tez No: 383599
  2. Yazar: ABDURRAHMAN AKBOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKERİM BAHADIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Araştırmanın konusu yaşlılık dönemindeki bireylerde yaşam kalitesi ve dindarlık arasındaki ilişkidir. Çalışma yaşlılarda dindarlıkla yaşam kalitesi arasında bir ilişkinin olup olmadığının açıklanmasını amaçlamaktadır. Araştırmanın çalışma grubu Şanlıurfa'daki yaşlı bireylerden oluşan 220 katılımcıdır. Alan araştırması şeklinde yürütülen çalışmada dindarlıkla ilgili ölçümlerde“Dinî Hayat Ölçeği”ve yaşam kalitesinin ölçümünde de“WHOQOL-OLD Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın uygulanması sürecinde bu iki ölçek ile altı soruluk demografik özellikleri ölçen soruların birleştirilmesiyle oluşan bir anket formunun katılımcılar tarafından doldurulması sağlanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, sosyodemografik değişkenlerle yaşam kalitesi ve dindarlık arasında ilişki söz konusudur. Araştırma sonuçlarına göre kadınlar, erkeklere göre daha yüksek dindarlık puanına sahiptir. Bunun yanında erkeklerin kadınlardan daha fazla yaşam kalitesi puanına sahip olduğuna ulaşılmıştır. Ayrıca araştırmada dindarlık puanları ile yaşam kalitesi puanları arasında anlamlı düzeyde olmasa da olumlu ilişkilerin var olduğuna ulaşılmış ve dindarlık düzeyi arttıkça bireylerin yaşam kalitesi düzeylerinin de düşük düzeyde pozitif yönde arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the relationship between quality of life and religiousness in the elderly. The research intends to explain whether there is a relationship between life quality and prayerfulness in elders. Study groub consist of 220 elderly who living in Şanlıurfa City. In the research which was carried out as a fieldwork“Religious Life Scale”was used during measurements regarding prayerfulness and“WHOQOL-OLD scale”was used regarding measurements of life quality. The participants were requested to fill in a questionnaire form which was composed of these two scales and the six questions which evaluate the demographic situations of the subjects. According to the findings, there are some distinctions both between life quality and religiousness and sociodemographic relationship. The research also showed that women have higher levels of religion than men do. Besides, men have higher scores in terms of life quality than women do. In addition, even though they were not really meaningful, it was concluded that there are some relations between religiousness levels and life quality scores. As a result, it was detected that as the level of religiousness goes up, the life quality levels of the people also goes up in a positive way in a low quantity.