Analysis of the determinants of ecological footprint in Turkey
Türkiye'de ekolojik ayak izinin belirleyicilerinin analizi
- Tez No: 383605
- Danışmanlar: DOÇ. DR. K. ALİ AKKEMİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma Türkiye'deki çevresel bozulmanın arkasında yatan ekonomi politik faktörleri keşfetmeyi amaçlamaktadır. Bu araştırma çevre sosyolojisi teorilerine dayanmaktadır ve teorilerin varsayımları aracılığı yla, bu teorilerin Türkiye için geçerliliğini test etmektedir. Test ettiğim teoriler, çevresel Kuznets eğrisi, ekolojik modernleşme teorisi, üretim değirmeni, yıkımın değirmeni teorileri, ekolojik eşit olmayan değişim teorisi ve kentleşmenin ekonomi politiğidir. Metodolojik olarak, Türkiye için 1970 ve 2010 yılları arasını kapsayan zaman serisi kullanılarak, Türkiye'nin kişi başına düşen ayak izine, Türkiye'nin ekonomik gelişmişlik seviyesinin, gelişmiş ülkelere ihracat ağırlığının, kentleşme oranının ve askeri harcamaların etkisine bakılmaktadır. Bu etkilere bakmak için Johansen eş-bütünleşme tekniği analizi uygulanmıştır. Ekolojik ayak izine ekonomik gelişme seviyesi ve kentleşmenin pozitif etkisi bulunurken, çevresel Kuznets eğrisi, ekolojik eşit olmayan değişim ve askerileşmenin ile herhangi bir ilişki bulanamamıştır.
Özet (Çeviri)
This paper aims to investigate political economy factors which affect environmental degradation in Turkey. The investigation is based on environmental sociology theories and through assumptions of theories, I test validity of these theories for Turkey. The theories that I test are the environmental Kuznets curve, ecological modernization, treadmill of production and destruction, ecologically unequal exchange, and political economy of urbanization. I use time-series data for Turkey covering the period 1970-2010 and in order to see relationship between the effect of economic development, export density to developed countries, urbanization rate, military expenditure and the ecological footprint per capita of Turkey. I employ Johansen cointegration technique. There is a statistically significant and positive relation between economic development, urbanization with ecological footprint, and there is no evidence for ecologically unequal exchange theory, the environmental Kuznets curve and militarization.