İlişkilerdeki yüklemelerin, bağlanmanın, eş benzerliğinin ve problem çözme becerilerinin eş desteğini yordaması
Predicting spousal support of attribution in relationships and attachment and spouse similarity and problem solving abilities
  1. Tez No: 383636
  2. Yazar: ELÇİN ATÇEKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN KESİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmada, ilişki yüklemelerinin, bağlanmanın, eş benzerliğinin ve problem çözme becerilerinin eş desteğini yordayıp yordamadığı incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2012-2013 yılında Konya ilinde yaşayan 374 evli birey oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan evli bireylerin kişisel bilgilerine ulaşabilmek için“Kişisel Bilgi Formu”, yükleme düzeylerini belirlemek için“İlişki Yükleme Ölçeği (İYÖ)”, bağlanma stillerini belirlemek için“Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri (YİYE)”, eş benzerlik düzeylerini belirlemek için“Evlilikte Benzerlik Ölçeği (EBv Ö)”, problem çözme puanlarını belirlemek için“Evlilikte Problem Çözme Ölçeği (EPÇÖ)”, eş desteği düzeylerini belirlemek için ise“Eş Destek Ölçeği (EDÖ)”evli bireylere uygulanmıştır. Verilerin analizinde çoklu regresyon stepwise yöntemi kullanılmıştır. Veriler .05 anlamlılık düzeyinde test edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; ilişkilerde yapılan nedensel ve sorumluluk yüklemeleri arttıkça eş desteği düşmektedir. Bağlanma stillerinden biri olan kaçınma puanı arttıkça maddi yardım ve bilgi desteği artmaktadır. Evli bireylerin benzerlikeri arttıkça eş desteği artmaktadır. Evli bireylerin evlilikte problem çözme becerileri arttıkça eş desteği artmaktadır. Ayrıca yapılan regresyon analizinde evli bireylerin ilişki yüklemelerinin, bağlanma stillerinin ve evlilikte problem çözme becerilerinin eş desteğinin alt boyutlarından birisi olan maddi yardım ve bilgi desteğinin önemli bir yordayıcısı olduğu bulunmuştur. Evli bireylerin ilişki yüklemelerinin, çiftlerin eş benzerliklerinin ve evlilikte problem çözme becerilerinin eş desteğinin alt boyutlarından birisi olan sosyal ilgi desteğinin önemli bir yordayıcısı olduğu bulunmuştur. Evli bireylerin ilişki yüklemelerinin ve evlilikte problem çözme becerilerinin eş desteğinin alt boyutlarından birisi olan takdir etme desteğinin önemli bir yordayıcısı olduğu bulunmuştur. Evli bireylerin ilişki yüklemelerinin ve evlilikte problem çözme becerilerinin eş desteğinin alt boyutlarından birisi olan duygusal desteğinin önemli bir yordayıcısı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, it has been analysed whether attributions of relationship and attachment and spouse similarity and problem solving abilities have predicted spousal support or not. The working group of the survey has been comprised of 374 married couples living in Konya between 2012 and 2013 years.“Personal Information Form”to get personal data of married couples participating in this survey and“Relationship Attribution Scale ”to identify the level of attribution and“Experience Inventory in Close Relationships”to determine the type of attachment and“The Scale of Similarity in Marriage”to define the degree of resemblance and“Solving Problem Scale in Marriage”to indicate the skills of problem solving and“Spousal Support Scale”to detect the rank of spousal support have been carried out on married people. Multiple regression stepwise method has been used in analysing data. Data have been tested in .05 degree of the significance level. According to the results of this research, while causal and responsibility attribution increases, spousal support decreases. As avoidance point which is one of the attachment styles remains, financial contribution and information utility rises. While spouse similartiy of the married people increases, spousal suupport increases. As problem solving skills of the married people rises, spousal support increases. In addition, in the regression analysis, relationship attributions of married people, attachment styles and the problem solving skills in marriages have been found out as an important predictor of financial contribution and information utility which is one of the sub dimension of spousal support. Relationship attributions of married people, spouse similarity, the problem solving skills in marriages have been found out as an important predictor of social attention support which is one of the sub dimension of spousal support. Relationship attributions of married people, spouse similarity, the problem solving skills in marriages have been found out as an important predictor of estimating support which is one of the sub dimension of spousal support. Relationship attributions of married people, spouse similarity, the problem solving skills in marriages have been found out as an important predictor of emotional support which is one of the sub dimension of spousal support.