Bir Sümer edebiyat ürünü olan Gılgameş Efsanesinin sosyal bilgiler eğitiminde öğretimi
Teaching of the Epic of Gilgames li̇terary work of the Sumerians, in social studies (sciences)
  1. Tez No: 383637
  2. Yazar: BURAK KARAÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR KARAUĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırma 6.sınıf Sosyal Bilgiler Ders kitabının,“Yeryüzünde Yaşam”adlı ünitesi içerisinde yer alan Gılgameş Destanı'nın, Sümer Uygarlığı ile ilişkilendirilerek Bursa ili Gürsu ilçesi Hamdi Çalış Ortaokul'u 6.sınıf öğrencilerine yapılandırmacı bir anlayışla öğretilmesini ele almaktadır. Araştırma 57 öğrenci üzerinde uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Elde edilen veriler frekans ve yüzde olarak analiz edilmiştir. Araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Mezopotamya coğrafyası ve bu coğrafyada hüküm sürmüş uygarlıklar belli başlı özellikleriyle ele alınmıştır. Mezopotamya uygarlıklarının siyasi, sosyo-kültürel ve ekonomik faaliyetleri bu özellikleri oluşturan unsurlar olarak incelenmiştir. İkinci bölümde araştırmamıza yön veren Gılgameş Destanı ele alınmıştır. Gılgameş Destanının tarihi edebi ve sosyal özellikleriyle orijinal metinlerdeki anlatımı kaynaklar yardımıyla yansıtılmaya çalışılmıştır. Üçüncü ve son bölümünde ise araştırmamızın asıl konusu olan Gılgameş Destanı'nın Sosyal Bilgiler dersi 6.sınıf öğrencilerine yapılandırmacı bir biçimde anlatılması ele alınmıştır. Anlatım esnasında konu olabildiğince görsel unsurlarla desteklenerek kavram haritası, karikatür çizimleriyle anlamlı hale getirilmeye çalışılmıştır. Daha sonra da kalıcılığın ne kadar etkili olduğunu öğrenmek amacıyla anket uygulanmış ve anket maddeleri tek tek yorumlanarak sağlıklı bir değerlendirme yapılmaya çalışılmıştır. Son olarak da sonuç ve değerlendirme kısmında kişisel ve anketsel ifadelere başvurularak birtakım değerlendirme ve öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research deals with teaching the 6th grade students of Hamdi Çalış Secondary School in Gürsu /Bursa '' The Epic of Gilgamesh'' which is in the unit of "The Life on Earth'' in the 6th grade Social Sciences Book associating with Sumerian Civilization in a constructive method.The reasearch is applied on 57 students.In the research, questionnaire is used as a way of gathering data. The gathered data is analysed as percentage and frequency. The research consists of three parts.In the first part, the geography of Mesopotomia is mentioned with the main features of the civilizations ruled in this region. The political,social-cultural and economical actions are viewed as the elements forming these features. In the second part '' The Epic of Gilgamesh'',the main subject of our reasearch, is dealt. The explanation of ''the Epic of Gilgamesh'' in original texts with its historical ,literary and social features is attempted to reflect with the help of the resources. In the third and the last part, teaching the Epic of Gilgamesh ,which is the main subject of our research, to the sixth grade students by constructive teaching method is dealt.While teaching, the subject is supported as much as possible with visuals and the concept map is tried to be made more meaningful by the help of cartoon drawings.Later so as to learn the permanence of teaching a questionnaire is applied and it is tried to make a healthy evaluation by interpreting each item individually. Finally, in the result and evaluation part several estimations and suggestions are made by using expressions some of which are personal and some from questionnaire.