Cumhuriyetin ilk on yılında Türkiye'de spor
Sports in the first decade of the Republic of Turkey
  1. Tez No: 383662
  2. Yazar: HASAN UZUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA KIRKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada; Türk spor tarihi temelinde, cumhuriyetin ilk on yılında Türkiye'de ki spor hayatının çeşitliliği tasvir edilmiştir. Bu çeşitlilik tasvir edilirken, ülkenin ekonomik, toplumsal, siyasi ve sosyal durumu göz önünde bulundurularak, spor hayatının Türk toplumundaki yeri ve önemi tespit edilmiştir.Türkiye Cumhuriyeti kuruluşuna kadar, Osmanlı Devleti'nde ki spor hayatı ?geleneksel dönem? ve ?modernleşme dönemi? olarak iki boyutta incelenmiştir. II. Meşrutiyet'in ilanının, Osmanlı ülkesine getirdiği özgürlük ortamı içerisinde, Türk milletinin spora olan ilgisi artmış ve bunun sonucunda da spor hayatı hareketlilik kazanmıştır. Bu hareketlilik sonucu birçok spor kulübü kurulmuş, sporun ülkede kurumsallaşması adına çalışmalar yapılmıştır. Osmanlı Devleti'nin Birinci Dünya Savaşına girmesiyle genç nüfus cephede görev aldığı için spor hayatının etkinliğini azalmıştır. Savaştan sonra ülkenin emperyalist güçler tarafından işgal edilmesi sonucu Anadolu'da ?Milli Mücadele? başlamış ve Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde ulusal bağımsızlık savaşı kazanılmıştır. Milli mücadele döneminde Türk milleti tüm gücünü bağımsızlık savaşına sarf etmiş ve bunun sonucunda spor hayatı, düşmanı yanıltmak için düzenlenen birkaç organizasyonun dışına çıkmamıştır.Ulusal bağımsızlık savaşından sonra Anadolu toprakları üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Cumhuriyetin ilk on yılında Türkiye'de spor hayatı Osmanlı Devletinden kalan spor mirası üzerine inşa edilmiştir. Cumhuriyetin ilanından önce kurulan Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı, cumhuriyet hükümeti tarafından sporun yönetilmesi için tek yetkili kurum olarak görevlendirilmiştir. TİCİ on yılık süreçte sporun teşkilatlanması için çalışmış; futbol, atletizm, güreş, boks, tenis, voleybol, basketbol, su sporları, kış sporları, atlı sporlar, bisiklet, jimnastik, eskrim, atıcılık, okçuluk sporlarının teşkilatlanmasına çalışmış ve ülkede sporun zenginleşmesini sağlamıştır.Türkiye'de spor her ne kadar özerk bir kurul olan TİCİ tarafından örgütlense de devlet tarafından desteklenmiştir. Ancak bu desteğe rağmen cumhuriyetin ilk on yılında spor hayatı beklenen atılımı gerçekleştirememiştir. Ekonomik sıkıntılar, altyapı yetersizliği, profesyonel spor hayatına adım atılamaması, kurumsallaşmanın yetersiz kalması nedenlerinden dolayı beklenen atılım gerçekleşmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to give a description of the diversity in Turkish sports life in the first decade of the republic. While this diversity is being described, the significance of sports life for the Turkish society has been ascertained with regard to the political and social conditions.The study deals with the sports life in the Ottoman Empire covering the period from its foundation until the foundation of the Republic of Turkey, divided in two parts: ?The Traditional Period? and ?The Modernisation Period?. With the declaration of the Second Constitutional Era and the liberal atmosphere it provided, the interest of the Turkish nation in sports had increased and as a consequence the sports life gained a brisk. In addition, many sports clubs had been established and there were endeavours in order to institutionalise sports in the country. However, during World War I the young male population battled on the fronts and as a result the effectiveness of the sports life declined. Following World War I, Turkey had been invaded by imperialistic forces resulting in a ?National Movement? in Anatolia and under the leadership of Mustafa Kemal Atatürk the national war of independence was won. During the national movement era, the Turkish nation devoted all its strength to the national war of independence and as a result the sports life consisted not more than a few sports events just organised to deceive the enemy.After the national war of independence, the Republic of Turkey had been established on the territory of Anatolia. In the first decade of the republic the sports life in Turkey was founded upon the sports heritage of the Ottoman Empire. The Union of Turkish Training Associations (TICI) which was founded before the announcement of the republic was charged with the management of sports as the sole authoritative institution by the government. Within a ten-year-period TICI had worked for the organisation of sports such as : football, athletics, wrestling, boxing, tennis, volleyball, water sports, winter sports, riding sports, cycling, gymnastics, fencing, shooting and archery. Moreover, it enabled the enrichment of sports in Turkey.No matter how much they have been organised by TICI being an autonomous committee, sports have been actually supported by the state. Despite this support, in the first decade of the republic the sports life failed to actualise the progress being expected. Economic distresses, lack of infrastructure, inability to proceed to professional sports life and the insufficiency of institutionalisation were some of the factors restraining the expected progress.