Liselerde sportif yarışmalarda derece alan öğrencilerin akademik başarıları
  1. Tez No: 16875
  2. Yazar: HÜSEYİN KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA VARIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
74 ÖZET Ortak kültür programları içinde yer alan, beden eğitmi ve sporun kültürel boyutlarına bakıldığında özellikleri, işlevi ve dinamiği açısından tüm; toplumları gün geçtikçe daha yakından ilgilendiren; bir düzeye ulaştığı görülmektedir. Bu yalnızca bir ders konusu değil, aynı zamanda bir ucu uluslararası yarışmalara kadar uzanmaktadır. Kamuoyunda spora aşın düşkün olanların, derslerini ihmal ettikleri ve bu nedenle okulda başarısız olacakları gibi bir görüş vardır, işte bu çalışma, bu görüşün doğru olup olmadığını araştırmaktadır. Bu açıdan araştırmanın temel amacı 1989-1990 öğretim yılında, Ankara Liselerinde sportif yarışmalarda derece alan öğrencilerin akademik basanlarını tesbit etmektir. Araştırmada elde edilen veriler, bilgisayarda ortalamalar arası farkların önem kontrolü (t) testine göre yapılmıştır. w Araştırma sonucunda; sporcu öğrencilerin akademik başarılarıyla, spor yapmayanlar arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığı, basketbol oynayanlarla, kız öğrencilerin daha başarılı oldukları, yetenek ve sosyal derslerde başarılı olduğu, sporcu öğrencilerin disiplin sorunlarının olmadığı tesbit edilmiştir. Beden eğitimi öğretmenleri; öğrencilikleri döneminde, aktif olarak spor yaptıklarım, öğrenci seçerken derslerinde başarılı ve spora yatkın bir fiziki yapıya sahip öğrencilerin seçilmesi gerektiğini, takım ve öğrencilerin bireysel sorunlarıyla ilgilendiklerini, esas amaçlarının okullarını en iyi şekilde temsil etmek olduğunu belirtmişlerdir. Alan dersi öğretmenleri, sporla, seyirci olarak ve amatörce ilgilendiklerini belirtmişlerdir.“Sporcu öğrencilerin daha başarılı olmaları için ek önlemler alınmalıdır, görüşünde birleşmişlerdir.”Araştırmada işaret edilen doğrultuda, önlemler alındığı takdirde, beden eğitim ve sporun programlarda daha anlamlı bir işlev göreceği işaret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
75 i 5UMHABY Educational dimensions of physical education and sports within educational programmes have reached to a level of common public concern. Physical education and sports is not only limited to educational programmes but is also an area of international competitions. Adults, in 'General, have an opinion that the students interested in sports neglect their education, and therefore do not succeed at school. This study, attempts to investigate whether this opinion is true. The main purpose of the investigation, is to find out the degree of academical success of the students who obtained a degree in sportive competitions in 1989-1990 school year in the high schools in Ankara. Central tendencies are controlled through (t) test from The data obtained throughout the investigation, and processed76 through computer. As a result of the investigation it has been found out that there is no any significant relation between the succes of students who take part in competitions and those who are not interested in sports; and the students who play basketbaal, and,. female students are more successful, especially, in the areas of ability and social studies and that there are not any discipline problems among students who participate in sportive competitions. The teachers of physical Education have explained that, they also made active sports during the period tehir schooling, and the students who are pysically fit are elected to Set tranied for competitions in their courses, that they have bean interested inboth their teams and individual problems of their students, and their main purpose is to represent their school properly. t I The teachers of other disciplines have put forth that they are interested in sporting as amateurs and as spectators. They all agree on the necessity of addional measures to be taken for the success of the students. It has also been pointed out that the activities of physical education and - sports will be more functional and more significant if/when the measures are taken as elaborated in the study.77 KAYNAKÇA Açıkada CanSr, Alpman Cemal, Akgün Necati, Altunya Niyazi Akyol Avni, Ayaş,HeV2oQ Baser Ergun, Bilim ve Bpnr Ankara. BüroTek Dfset yay. 199D. Eğitimin Bütünlüğü İçinde, Beden Eğitimin İÛ \. Çağlar Boyunca" Gelişimi, İstanbul, Milli Eğitim Basımevi-fSfl Spar Sağlık ve Spor Hekimliği, Ankara, Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü Yaymı-19B6-Egsezrisz fizyolojisi. Ankara. Türkiye'de Seden Eğitiminin İlk Kadını, Ankara, Abece Sanatı 2 Mayıs 19B6. Ana Çizgileriyle Cumhuriyet ' in Ellinci Yıllında Türkiye- de Beden Eğitimi, Ankara, Gençlik Spor Bakanlığı-1973. Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitimi Ankara-1948. Atatürk ve Spor, Ankara, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü-1990. Atatürk ve Gençlik, Ankara, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı Yayınevi-19B7. Uygulamalı Spor Psikolojisi, Ankara, BTGM-19B6 Beden Eğitimi Sağlık Komitesi Raporu, Ankara Milli Eğitim Bakınlığı Yayınevi-1961. Beden Eğitimi Öğretmenleri Derneği, yayın Organı, Ankara, 1973, Sayı 26,27,28,29,24. Beden Eğitimi Öğretmenleri Derneği, yayın Organı, Ankara, 197B, Sayı 42-43.78 Çolakağlu Hüseyin, Cicioğlu Hasan, Demirci Nuri, Ergen Emin, L-, Beden Eğitimi ve Sorunları, Ankara, TED-197B. Beden Eğitimi Öğretmenleri Derneği, Türk Gençliği ve Sporun Çözüm Bekleyen Sorunları Üzerine, Ankara, Dernek yayını, 1974. Beden Eğitimi ve Spor A. Ü.B. E. S. Böl. Yayım Türk Tarih Kurumu-Ankara, 19B9. Çocuk ve Spor, Ankara, M. E. Basımevi-1986. Türkiye Cumhuriyeti ' nde İlk ve Orta Öğretim, Ankara, A.Ü.Basımevi-1985. Sporda Yönetim, Teşkilatlanma ve Organizasyon, Ankara M. E. Basımevi-1986. Spor hekimliği, Ankara, M.E.Basımevi-1986 Ergin D.Nuri, Erkal Mustafa, Erkan Necmettin, Ersoy Gülgün Kasap, Fişek Kurthan, Gökçe Birsen Gökçe Birsen, Türk Marif Tarihi istanbul 1977 Cilt 3-4 Sosyolojik Açıdan Spor, Ankara, Milli Eğitim Basımevi-1986. Spor Sağlıklı Yaşam îçin, Ankara, Altın Kitapları Yayınevi- 1982 Spor ve Beslenme, Ankara, M. E. Basımevi-1986. Spor Yönetimi, Ankara, SBF. Basın Yayın Yüksek Dkulu Basımevi-1984. Orta Öğretim Gençliğinin Beklenti ve Sorunları M.E.Basımevi-1984. Cumhuriyet Döneminde Çocuk ve Gençlere Ait Yasal Düzenlemeler ve Yayınlar, Ankara, GSB Yayını, 198'4