1950-1954 arası Demokrat Parti'nin tarım politikası
The agricultural policy the rule of the Democratic Party from 1950 to 1954
- Tez No: 383668
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN KIRKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
İkinci Dünya Savaşı, Türkiye için sıkıntılı dönemlerden biridir. Aynı zaman içinde elverişsiz iklim koşullarının da yaşanması; sosyal ve ekonomik hayatı olumsuz etkilemiştir. Özellikle tarımsal üretimin düşmesi gıda ürünlerinin tedarikini zorlaştırmış ve kıtlıklara neden olmuştur. Büyük kentlerde iaşe sıkıntısı baş göstermiş, birçok gıda ürünü karaborsaya konu olmuş karne uygulaması başlatılmış ve kanuni düzenlemeler yoğunlaştırılmıştır. Hükümet, tarım ve ticari hayatın her alanına yoğun bir şekilde müdahale etmeye başlamış ve bu da halk arasında tepkilere yol açmıştır. Tepkiler iktidarı değiştirmiş; Demokrat Partili yıllar başlamıştır. Bu değişimle beraber, Türkiye'nin siyasal yaşamında ilk kez köylüler, kazanılması gereken faal bir güç olmuştur. DP'de köylüyü ve tarımı destekleyici politikaları takip etmiştir. 1950'lerden itibaren elde edilen dış yardımlar tarımsal üretime aktarılmıştır. Aktarılan yardımlarla beraber üretimde mekanizasyon hareketi başlamış; ilkel denilebilecek araçlarla yapılan tarımsal üretim traktör kullanılmasıyla beraber tarımsal alanların genişlemesine ve ciddi üretim artışlarına neden olmuştur. Bu çalışmada, Demokrat Parti'nin iktidara gelmesiyle birlikte 1950 ? 1954 yılları arasında uyguladığı tarım politikaları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Second World War was a depressingperiod of Turkey. During this period, uncongenial climate affected the social and economic life negatively. Especially the decrease in the agriculturalproduction created difficultie sin the supply offood and caused fanmne. As food shortages started in the big cities, lots of products became subject to the Black Market and the ration card system was started. As a result, legislative adjustments were intensified by the government. The government's intervention in agriculture and trade in every aspect possible caused anti-reactions within the society. These reactious played an important role in the change of government and the rule of îhe Democratic Party started. With this shift, peasants became an important active power to be handled and gainedfor thefirst time in Turkey's political scene. The Democratic Party followed all the policies that supported the peasants and agriculture. As of 1950, all the foreign aidfunds were transferred to agricultural production. With the help of these transferred funds and the use of tractors, mechanization started in agriculture which was handled almost with primitive methods. The enlarged and dereloped the agricultural fields and vital increases were experienced in the production. This study, along with the Democratic Party came to power in 1950 - 1954 between agricultural policies implemented were discussed.