Dış kaynak kullanımı yöntemi uygulayan işletmelerde çalışanların örgütsel bağlılık ile iş doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi: Bolu İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Outsourcing firms that implement methods in organizational commitment of the employees with the study of the relationship between job satisfaction: Bolu İzzet Baysal Training and Research Hospital
  1. Tez No: 383695
  2. Yazar: İLHAN KARAKULLUKCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. EMİN SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, İşletme, Hospitals, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Örgütsel bağlılık; bireyin içinde bulunduğu örgüte karşı özdeşleşme, benimseme, örgütsel amaçlar için fedakârlıklar gösterme, örgütün üyesi olarak kalmak için çaba sarf etme şeklinde ifade edilmektedir. İş doyumu ise, bireyin yaptığı işe karşı tutumu olarak ifade edilmektedir. Araştırmanın amacı; sağlık işletmelerinde, dış kaynak kullanımı yönteminin gün geçtikçe daha çok uygulandığı bilinen bir gerçektir. Son yıllarda hastane yönetimlerinin sıkça kullandığı yönetim stratejilerinden biri haline gelmiştir. Buradan yola çıkarak dış kaynak kullanımı yöntemini uygulayan Bolu ili Abant İzzet Baysal Üniversitesi İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi merkez, köroğlu ve kadın doğum ünitelerinde çalışan kadrolu ve taşeron personelin, örgütsel bağlılık ve iş doyum düzeylerinin belirlenmesi ve varsa aralarındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma evreni 2013 yılı Haziran-Temmuz aylarında Bolu ili Abant İzzet Baysal Üniversitesi İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi merkez, köroğlu ve kadın doğum ünitelerinde görev yapan 740 kadrolu ve 387 taşeron olmak üzere toplam 1127 çalışandan oluşturmaktadır. Rastgele örneklem metodu uygulanan çalışmada örneklem büyüklüğü olarak çeşitli kesinlik için örneklem büyüklükleri tablosundan yararlanılarak belirlenmiştir. Bu tabloya göre 350 anket dağıtılmış olup bunlardan 272'si araştırmada kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak Allen ve Meyer (1997)'in oluşturdukları,“Örgütsel Bağlılık Ölçeği ”ve Paul E. Spector (1994)'un oluşturduğu“İş Doyum Ölçeği”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Organizational commitment has been regarded as individual's identification with the organization she is in, adoption, showing sacrifices for organizational purposes and exerting efforts to remain a member of the organization. Job satisfaction is regarded as individual's attitude toward his/her work. The purpose of the research; health enterprises, outsourcing more and more of the method applied is a known fact. In recent years, the hospital management of frequently used management strategies. From this point of outsourcing is the method that implements the Bolu Abant Izzet Baysal University, Izzet Baysal Training and Research Hospital working in the center, koroglu and maternity ward staff and subcontractor personnel, organizational commitment and job satisfaction levels and to determine if the relationship between the purpose of the examination. Research universe 2013 June-July months in Bolu Abant Izzet Baysal University, Izzet Baysal Training and Research Hospital center, köroğlu and maternity units who served 740 387 permanent and subcontractors, a total of 1127 employees. A random sampling method applied in the study of a variety of sample size the size of the sample for certainty from the table were determined by using. According to this table 350 questionnaires distributed them is 272 were used in the research. Examplary of this work is Allan and Meyer's model of Commitment (1997) which was developed“scale of levels of Commitment”and“job satisfaction scale”was created by Paul E. Spector (1994).