Afet ve olağandışı durumlara yönelik mevcut sağlık hizmetleri yönetim politikasının değerlendirilmesi ve bir model önerisi
An evaluati̇on on the current management of health servi̇ces poli̇cy i̇n case of di̇sasters and extraordi̇nary si̇tuati̇ons and a model suggesti̇on
  1. Tez No: 383696
  2. Yazar: YASEMİN BULAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KESİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Türkiye, afetlerin yoğun yaşandığı bir ülkedir. Bu nedenle, Türkiye'nin güçlü bir afet yönetimine sahip olması gerektiği düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı; Türkiye ve dünyada uygulanan afet yönetim sistemindeki yasal ve kurumsal düzenlemeleri, uygulanan politikaları ve alınan tedbirleri sağlık hizmetlerini de dikkate alarak değerlendirmek ve uygulanmakta olan faaliyetleri afet döngüsüne göre inceleyerek strateji ve politika belirleyicilere fikir vermektir. Bu çalışma, özellikle afet ve olağandışı durumlarda büyük bir fedakârlık ve gayretle görev yapacak olan kişilerin bilgi ve tecrübelerine destek sağlamak ve çalışmalarına katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Bu tez çalışması kapsamında ulusal ve uluslararası yayınlar taranmış, dünyada gelişen yeni afet yönetimi anlayışı ve başarılı ülkelerin modelleri incelenmiş, dünya ülkelerinde ve Türkiye'deki afetlerle ilgili kanunlar ve konu ile ilgili hazırlanan raporlar araştırılarak, sistemin tarihsel gelişimi anlatılmıştır. Bu çalışmada, afet ile ilgili bazı kavramlar, afet evreleri ve afet yönetimi, afetler karşısında zarar azaltma, hazırlık gibi risk yönetimi konuları genel hatlarıyla ifade edildikten sonra, Türkiye'nin afet ve olağandışı durumlarda mevcut sağlık hizmetlerinin değerlendirilerek geliştirilmesine yönelik bazı tespit ve öneriler açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey is a country where disasters are very common. Therefore, it is considered that Turkey should have a strong disasters management. The aim of this study is to evaluate legitimate and institutional arrangements, politics and the precautions being applied around Turkey and the world taking the health services into consideration and to determine strategy and to give ideas to the policymakers. This study especially aims to support the staff who will work devotedly and zealously during abnormal situations with knowledge and experience. Within this dissertation, national and international publications are looked through, the new developing disasters management around the world and the models of the successful countries are sought through, and the chronological development of the system is told through a study into the reports related to this subject and the laws in relation to disasters both in the world and in Turkey. After a general description of some terms related to disasters, stages of disasters and disasters management, risk management subjects like diminishing the damages and preparation, some identification and suggestions that will be helpful to develop the current health services of Turkey in case of disasters and abnormal situations are being explained.