İzmir Körfezi'nde yaşayan diatom türlerinin hücre hacmi verileri üzerine etki eden faktörlerin araştırılması
- Tez No: 38369
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞÜKRAN CİRİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Sucul ortamda organik materyalin ilk üreticileri fîtoplanktonik organizmalardır. Ototrof olan bu canlıların oluşturduğu ürün sucul ortamdaki tüm üretimin temelidir. Fitoplankton hücrelerinin morfolojileri kadar boyutlanda değişkendir. Büyüklükleri birkaç mikrondan bir kaç yüz mikrona kadar değişebilir. Böyle çok değişken hücre boyutlarına sahip türlerin hücre hacimleride değişken olacaktır. Bu nedenle hücre sayımı ile yapılan biomas hesapları hacimlerin büyük ölçüde değişmeleri nedeniyle yetersiz kalacaktır. Fitoplankton daimi yoğunluğunun sadece hücre sayımıyla değil, biomasın yorumlanmasıyla şekillendirilmesi gerekir. İzmir İç Körfezi'nde mevsimsel periyotlarda yapılan bu araştırmada fitoplankton komposizyonu belirlenerek bioması etkileyen dominant türler saptanmıştır. Bacîeriastrum hyalinum Lauder, Coscinosira polychorda Gran, Leptocylindrus danicus Cleve, Nhzschia longissima (Brebisson) Ralfs, N.pungens Cleve, Thalassiosira decipiens (Grunow ex Van heurck) Jorgensen, T. rotula Meunier'in hücre hacimleri hesaplanarak istasyonlar ve mevsimler arası farklılıklar test edilmiş, hücre karbonu ve plazma hacimleri ve biomas hesaplanmıştır. Hücre hacimlerinde mevsimler arası farklılık önemli olup tüm türlerde hücre hacmi miktarının Yaz periyodunda düştüğü, Güz ve Kış periyotlarında ise arttığı belirlenmiştir. Genel olarak türlerde hücre hacmi ve biomas arasında pozitif bir ilişki sözkonusudur. 71 rotula'nın dışında tüm türlerde hücre hacmi iç istasyonlardan dış istasyonlara doğru artmıştır. Yüksek sıcaklık, sınırlı nutrient ve kirliliğin hücre hacmi üzerinde olumsuz etkileri tespit edilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Phytoplanktonic organism is the primary organic material producer for aquatic environment. The output made by this ototrof substances is fundamental production of aquatic surroundings. The size of phytoplankton is variable as its morphology. Their size can variate from a few to several hundred microns. Therefore, their cell volume is also changeable. For that reason, the determination of biomass using the cell numbers is not enough. The permanent intensity of phytoplankton should be determined not only by cell numbers but also biomass interpration. In this seasonal investigation in Izmir Inner Bay, dominant species which can affect biomas are determined by using phytoplankton composition. Bacteriastrum hyalinum Lauder, Coscinosira polychorda Gran, Leptocylindrus danicus Cleve, Nitzschia longissima (Brebisson) Ralfs, N.pungens Cleve, Thalassiosira decipiens (Grunow ex Van heurck) Jorgensen, T. rotula Meunier's cell volumes are computed. Seasonal and stational variations are tested and then cell karbon, plasma volume and biomas are decisived. It is 'determidated that the seasonal variation of cell volumes is very important. According to results of this study, amount of cell volume is decreased in Summer period but increased in autumn and winter periods. Generally, there is a pozitif relationship between cell volume and biomass. The cell volume is increased for all species from inner stations to outer stations except T. rotula. It is expressed that there is a negative effection on cell volume. High temperature, limited nutrient and pollution can made negative affection on cell volume. VI 1