Koruhüyük - Akkülek (Hassa) arasında volkan jeomorfolojisi gözlemleri ve arazi planlaması bakımından analizi
Observations of volcano geomorphology between Koruhüyük - Akkülek (Hassa) and analysis in terms of land planning
  1. Tez No: 587530
  2. Yazar: KENAN PALTA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HULUSİ KARAGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Araştırma sahası olan Koruhüyük - Akkülek (Hassa) Türkiye'nin en güneyinde, Akdeniz Bölgesinin Adana Bölümünün güneydoğusunda bulunan Hatay ilinin sınırları içerisinde yer almaktadır. Bu araştırma projesinde hedeflenen amaç, Antakya (Hatay) - Kahramanmaraş graben tabanında Koruhüyük - Akkülek (Hassa) arasında yayılış gösteren bazaltik volkan arazisi yüzeyindeki ve yüzey altındaki volkan jeomorfolojisine ait birimlerin (lav tünelleri, lav mağaraları, lav tüpleri, piroklastik koniler vb.) belirlenmesi ve bu alanların çevresi ile münasebeti kurularak mevcut potansiyelinin / jeo-potansiyelinin ortaya konmasıdır. Böylece araştırma sahası üzerine yapılması planlanan Hassa Organize Sanayi Bölgesi'nin (HOSB) ilgili kısımdaki jeomorfolojik dokuya geri dönüşümü olmayan bir zarar vermemesi adına, mevcut jeo-potansiyel ortaya konulup açıklanmak suretiyle yapılacak planlama ve jeo-potansiyelin en verimli biçimde kullanımına yönelik ilgililere önerilerde bulunulacaktır. Araştırmada saha çalışması ve literatüre dayalı tarama ve deneme modeli kullanılmakla birlikte, elde edilen gerek ampirik (niteliksel) gerekse de ilgili kurum ve kuruluşlardan temin edilen veriler fiziki ve beşeri mekan analizlerine tabi tutulacaktır. Araştırmada kullanılacak SWOT analiziyle de sahanın güçlü ve zayıf yanları ile fırsat ve tehdit unsurları bir arada değerlendirilerek mekân bütünüyle ve jeo-potansiyeline uygun bir şekilde planlanacaktır. Araştırma sonucunda sahanın mevcut jeo-potansiyelinin belirlenmesi ve yapılan analizler doğrultusunda sahip olduğu bu potansiyele uygun (jeopark, jeoturizm vb.) ve en verimli şekilde kullanılması adına planlama önerileri getirmek ve planlama sonucunda bir arazi kulanım şablonu ortaya konulması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The research area, Koruhüyük-Akkülek (Hassa), is located in the southernmost part of Turkey, within the borders of Hatay province, which is in the southeast of Adana part of the Mediterranean region. The aim of this research project is to determine the units of the volcano geomorphology (lava tunnels, lava caves, lava tubes, pyroclastic cones etc) on the surface and below the surface of the basaltic volcano, which are spread between Koruhüyük - Akkülek (Hassa) at the base of Antakya (Hatay) - Kahramanmaraş graben, and to determine the current potential / geo-potential of these areas by establishing their relationship with the environment. Thus, in order to prevent irreversible damage to the geomorphological tissue in the relevant part of the Hassa Organized Industrial Zone (HOIZ), which is planned to be built on the research site, the planning will be carried out by identifying and explaining the existing geo-potential and suggestions will be made to the interested parties for the most efficient use of the geo-potential. In addition to the use of fieldwork and literature-based screening and trial models, data collected from both empirical (qualitative) and related institutions and organizations will be subject to physical and human space analysis. With the SWOT analysis to be used in the research, the strengths and weaknesses of the site, the opportunity and the threat elements will be assessed together and planned in accordance with the entire space and its geo-potential. As a result of the research, it is expected that the existing geo-potential of the site will be determined and that the planning proposals for the appropriate and most efficient use of this potential (geotourism, geo-park, etc.) will be made in line with the analyzes carried out and that the land use template will be produced as a result of the planning.