Türkiye İş Kurumu'nun kurumsal imajının özel sektör işverenleri tarafından algılanma düzeyi ve işverenlerden alınan işgücü talebine etkisi
Perception level by private sector employers of Turkish Employement Organizations's corporate image and effect to getting labor demand from employers
  1. Tez No: 383708
  2. Yazar: FATMA ÖNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MENDERES TARCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kurumsal imaj, günümüzde hem özel sektör hem de kamu kuruluşları için önemli bir varlık değeridir. Kurumun doğal çevresinin, hedef kitlelerinin ve rakiplerinin kurumsal imajı nasıl algıladıkları, o kurumun başarılı olmasında ve sürekliliğini sağlamasında en önemli etkenlerden bir tanesidir. Kurumun üstlendiği misyonu, vizyonu, içinde bulunduğu topluma karşı sorumlulukları kurumsal imajının en önemli unsurları arasında sayılabilir. Bu çalışmanın amacı; İŞKUR'un hedef kitlelerinden olan işveren kesimince algılanan kurum kimliğinin ve kurumsal imajın incelenmesi, işverenlerden talep almadaki başarısını nasıl etkilediği gibi konularda sorunlarını ortaya koymak ve çözüm önerileri üretmektir. Bu amaçla Ankara İl Müdürlüğü Altındağ Hizmet Merkezi'ne kayıtlı işgücü çizelgesi giren 6439 açık iş yerinden 50 ve üzeri işçi çalıştıran 160 işyerine anket uygulanmıştır. Anket, Özgün Ayar (2009) ın, 'Kurumsal İmaj Yönetimi; Türkiye İş Kurumu Örneği'araştırmasında kullandığı ölçekten faydalanılarak, literatür ile İŞKUR çalışanları ve işverenlerden alınan bilgilerle hazırlanmıştır. Ankette kullanılan veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda kurumsal kimlik ögelerinin ve kurumsal imajın değerlendirmesinde firma yetkililerinin İŞKUR'un hizmetleri hakkında bilgi sahibiolma, daha önce kurumdan hizmet alma, istihdam teşviklerinden yararlanma ve işgücü taleplerinin karşılanma durumlarına göre anlamlı farklılıklar bulunmuştur. İşverenlerden alınan işgücü taleplerinin karşılanma oranı arttıkça kurumsal imaj algısının da artacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today corporate image is a significant value both for private sector and puplic corporation. How the association is perceived by the target group, the natural environtment of association and by its opponents is one of the most important factors for the associations to be successful and to maintain this success. The mission and the vision the corporation adopted, and its responsibilities to the society which it is in, can be considered as one of the most important factors of corporate image. For his purpose; from the 6439 open work office which registered to Ankara Provincial Directorate Altındağ Service Centre and input a labor force chart, a survey is performed to 160 workplaces which employ fifty and over fifty workers. The survey with the help of the scale Özgün Ayar (2009) used for her researches on“Corporate Image Management”and“Turkish Labor Organization Sample”is prepared with the information taken from the literatüre and Turkish Employement Organizations's employers and employees. The data used in the survey is analyzed with the SPSS programme. At the end of the research, during the assesment of corparete image and corporate identity elements, a meaningful differenties are found about the Turkish Employement Organization's services which are like having knowledge, getting service previously from the corporation, utilizating of employement encouragement and meeting the demands of laborforce. It is concluded that; if the ration of meeting demands of the employers'laborforce increases, the corparate image will increase too.