Çardak ilçe merkezinin coğrafyası
The geography of Çardak district centre
  1. Tez No: 383742
  2. Yazar: FERDİ AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA KODAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Araştırma sahasını teşkil eden Çardak ilçe merkezi Denizli ili topraklarının doğusunda yer almaktadır. İlçe arazisinin doğusunda Dazkırı (Afyonkarahisar), batısında Bozkurt, kuzeyinde Çal, güneyinde Yeşilova (Burdur), güneydoğusunda Başmakçı ilçeleri bulunmaktadır. Çardak, idari bakımdan bağlı bulunduğu Denizli iline 58 km İzmir'e ise 288 km uzaklıkta bulunmaktadır. Araştırma sahasını teşkil eden Çardak ilçe merkezi, Ege Bölgesinin Asıl Ege Bölümü sınırları içerisinde yer almaktadır. İlçede, Akdeniz iklimi görülmektedir. Bitki örtüsü bakımından ise ilçe sınırları içerisinde, hem Akdeniz iklim bitki türleri hem de step bitki formasyonuna ait türler mevcuttur. Araştırma sahasında sürekli akış gösteren bir akarsu bulunmamaktadır. İlçede tarım ve hayvancılık en önemli gelir kaynağını oluşturmaktadır. Araştırma sahasında tarımsal ekonomi geniş bir yer tutmaktadır. İlçe merkezi ve merkeze bağlı mahallelerde halkın % 80'i tarımla uğraşmaktadır. Hayvancılık faaliyetlerinde ise büyükbaş, küçükbaş, kümes hayvancılığı yoğunluk kazanmaktadır. Tüm bunların yanında çalışma sahasında bir miktar da arıcılık faaliyeti yapılmaktadır. Çardak, tipik bir tarım-hayvancılık kasabası özelliği göstermektedir. İlçe sınırları içerisinde; 13 mahalle yerleşmesi ile aynı zamanda ilçe merkezi konumunda olan bir kasaba yerleşmesi bulunmaktadır. 2012 yılı adrese dayalı nüfus kayıt sistemi verilerine göre, ilçenin toplam nüfusu 9.386 idi. İlçe merkezinde ise 4.725 kişi yaşamaktaydı. Bunun da 2.476'sı erkek, 2.249'u ise kadın nüfustan oluşmaktaydı.
Özet (Çeviri)
The study area, district center of Çardak, is located in the eastern territory of Denizli. The district of Dazkırı (Afyonkarahisar) is in the north of the resort, whereas the district of Bozkurt (Denizli) is in the West, Çal is in the North, the district of Başmakçı (Afyonkarahisar) is in the East and the district of Yeşilova (Burdur) is in the South of the town. Çardak District is located 58 km away from Denizli, which it is legally affiliated, and 288 km away from İzmir. The district center of Çardak, which is the study ares, is located within the boundaries of actual Aegean Region of Aegean Region. Mediterranean climate is observed in the town. Plant species belonging to Mediterranean and Aegean climates are seen in the district. The vegetation cover consists of maquis and degraded maquis. There is no such a river in the region showing a continuous stream. Agriculture and animal husbandry are the most significant source of income in the district. The agricultural economics occupy a large place in the area. 80% of the people living in the town center and neighborhoods of the town are involved in agriculture. Cattle and ovine farming as well as poultry are the intense livestock activities. Besides all this, there are a few beekeeping activities in the field of the study. Çardak District shows the characteristics of a typical agricultural county-farming town. The study site is consisted of 13 separate neighborhoods located in the boundaries of the municipality and a town, which is also the center of the district and the settlements. According to the data of address-based population registration system in 2012, total population of the District is 9.386. The population of the center is 4.725, in which 2.476 of them are male, whereas 2.249 are female.